Girne Üniversitesi TÜRKSOY Etkinliği Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu Himayelerinde Gerçekleştirilecek
Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2013, 13:59
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:44

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Üniversitesi’nin planlı etkinlikleri kapsamında Kurucu Rektör Cemre Günsel’in başkanlığında hazırlıkları yürütülen TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın 16. Etkinliği KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu himayelerinde gerçekleştirilecek.

TÜRKSOY Ressamlar Buluşması, TÜRKSOY üyesi ülkelerden seçilen ressamların katılımı ile geleneksel olarak gerçekleştiriliyor. Bu yıl 16. etkinliğini gerçekleştirilecek olan TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’na ev sahipliğini Girne Üniversitesi, organizasyon komitesi başkanlığını ise Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel yapıyor. 16. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması etkinliği KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu himayelerinde gerçekleştirilecek.

Türk halklarının kültür ve sanat alanında buluşma noktası olan ve bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan TÜRKSOY’un gerçekleştirdiği başarılı proje ve etkinlikler üye ülkelerin kültürel ve sanatsal dinamizmine çok önemli katkılar sağlamakta, üye ülkeler arasındaki uluslararası işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

TÜRKSOY 16. Yıl etkinliği olarak KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu himayelerinde gerçekleştirilecek olan “TÜRKSOY Türk Dünyası Ressamlar Buluşması Resim Sergisi”, 18 Aralık 2013 tarihinde kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitesi’nin Türk Dünyası’nın merkez kütüphanesi olarak kabul edilen Büyük Kütüphane’sinde yer alacak. Sergi açılışında ünlü Kazak Bestecisi Mukan Tölebayev’in unutulmaz eseri BİRJAN ve SARA Operası sanatçıları da sahne alacak.

Basın açıklamasında, 16. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması etkinlikleri kapsamında, BİRJAN ve SARA Operası’na katılan Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelerden sanatçıların özel kıyafetleriyle etkinliğe renk katarak, YDÜ-AKM Konser Salonu’nda piyano eşliğinde bir konser verecekleri de bildirildi. Etkinlikte ayrıca, ünlü Kazak Besteci Mukan Tölebayev anısına kısa bir film gösterimi de gerçekleştirilecek.

“TÜRKSOY Türk Dünyası Resim Sergisi”nde TÜRKSOY koleksiyonuna ait 40 eser sergilenecek ve TÜRKSOY’a üye ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Rusya Federasyonuna Bağlı Başkurdistan, Hakas, Saha-Yakut, Tataristan, Tıva ile Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan ressamların eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“Birjan ve Sara”
Kazakistan’ın en önemli ve ünlü bestecilerinden olan Mukan Tölebayev’in unutulmaz eseri “Birjan ve Sara”’nın Türkiye, Azerbaycan , Kazakistan gibi ülkelerden katılan seçkin sanatçıların ortak çalışmasıyla oluşturulan muhteşem Librettosu da etkinlikler arasında yer alacak. “Birjan ve Sara” Librettosu’nun tarihi gerçeklerden alınmış bir olaya dayanan konusu, ünlü şair ve besteci Bircansal Kojagulov ile ünlü kadın şair Sara Tastanbekova arasındaki fırtınalı ve derin aşk ilişkisinden doğan mücadeleyi “Aytıs” tarzının estetik yapısıyla ele alır ve iki sanatçının karmaşık sevdasını müzikal bir süreçte anlatır.

Girne Üniversitesi’nin planlı etkinlikleri kapsamında TÜRKSOY Türk Dünyası Ressamlar Buluşması etkinliği ilgi duyan tüm sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.