Girne Üniversitesi Türkiye Deniz Bilimleri Konferansı’nda Başarı ile Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2016, 15:37
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

[center]1[/center]

Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Tarafından Hazırlanan Ortak Yazarlı Makale Büyük İlgi Topladı…

TC Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Hizmetleri Plan ve Koordinasyon Kurulu (KURUL), Türkiye karasuları, iç sular ve münhasır ekonomik kuşağında yürütülen her türlü deniz araştırmalarının planlanmasından, koordine edilmesinden ve izin verilmesinden sorumludur. KURUL, Türkiye’nin denizle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarının katılımı ile yılda bir kez toplanarak ileriye dönük yapılacak her türlü deniz ve denizlere ilişkin araştırmayı planlar ve uzun süreli planlar yaparak deniz araştırmalarına ilişkin politikaları da belirler ve bunların yürütülmesine ilişkin kararlar alır. Bu yıl Ankara’da düzenlenen yıllık KURUL toplantısına Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU katılarak alınan kararlara katkı sağladı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkiye Deniz Bilimleri Konferansı”nda Girne Üniversitesi, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU ve Girne Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Hürmüs REFİKER ile Yakın Doğu Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Merdiye MAVİŞ’in katılımı ile, üç kişilik bir heyetle temsil edildi. Konferansın açılışının hemen arkasından düzenlenen ve tüm konferans ve KURUL katılımcılarının dinlediği “Türkiye’de Deniz Bilimlerinin Geleceği Paneli”ne Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU panelist (konuşmacı) olarak katıldı.

Türkiye deniz bilimlerinin gelişimi hakkında bilgi veren Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, bu konudaki eksiklikler ve gelecekte nelerin yapılması gerektiği konusunda dinleyicilere aydınlatıcı bilgi sundu.

[center]Girne Üniversitesi Türkiye Deniz Bilimleri Konferansı’nda Başarı ile Temsil Edildi[/center]

Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Tarafından Hazırlanan Ortak Yazarlı Makale Büyük İlgi Topladı…

Türkiye Deniz Bilimleri Konferansı’nda Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi öğretim elemanları tarafından hazırlanan “Kuzey Kıbrıs Kıyı Sularında Mikrobiyal Yoğunluk ve Çeşitliliğin DNA Analizi ile Elde Edilen İlk Sonuçları” başlıklı ortak yazarlı makale sözlü olarak sunuldu. Yakın Doğu Üniversitesi Araştırma Görevlisi Merdiye MAVİŞ tarafından ustaca yapılan sözlü sunum katılımcılar tarafından ilgi ile karşılandı ve konuşma sonunda konu hakkında dikkati çekecek kadar fazla sorular sorulduğu gibi çalışmayı destekleyici yorumlar da yapıldı.

Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU: “Bu Önemli Konferansa Katılmaktan ve Makale Sunumumuzun Aldığı Yoğun İlgiden Çok Memnun Olduk”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, konferansa katılmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. “Böylesine önemli bir konferansta Girne Üniversitesi adına katılmaktan büyük mutluluk duyduk. Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi tarafından hazırlanan ortak yazarlı makalenin sunumuna gösterilen yoğun ilgiden son derece gurur duyduk. Katıldığımız panellerin yanı sıra konferansa katılan kuruluşlar ile ileriye dönük çalışmalar ile ilgili görüşmeler yapma imkanı da sağladık. Girne Üniversitesi olarak böyle konferanslarda etkin roller almaya ve hem üniversitemizi hem de KKTC’yi temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

İleriye Dönük Görüşmeler Yapıldı…

Ayrıca diğer katılımcı kuruluşlar ile ileriye dönük ortak çalışma ve işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı. Girne Üniversitesi’nin başarı ile temsil edildiği Türkiye Deniz Bilimleri Konferansı, iki yıl sonra İzmir’de gerçekleştirilecek.