Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Nijerya İçin Akreditasyon Sürecini Tamamladı
Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2017, 18:22
Son Güncelleme Tarihi:14 Şubat 2023, 07:02

Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin İngilizce dilinde eğitim verebilmek için yapılanmasını tamamlayan Girne Üniversitesi, uluslararası öğrencilere yönelik olarak ilk akreditasyon başvurusunu Nijerya’ya yaptı. Başvuru süreci kapsamında Nijerya’daki Tıp, Diş Hekimliği ve Alternatif Tıp meslekleri için yasal düzenleyici kurum olan Nijerya Tıp ve Diş Konseyi’nden (MDCN) gelen 5 kişilik bir heyet 28 Kasım Salı günü Girne Üniversitesi, Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi ve Diş Hastanesi’ni kapsayan bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyete ziyaretleri sırasında Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak, Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nail Bulakbaşı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serap Çetiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökmen Dağlı ve diğer ilgili akademisyen ve yetkililer eşlik etti. Üniversite ve fakülteler hakkında gerçekleştirilen sunumun ardından, laboratuvar imkanları ile akademik içerikler hakkında bilgi alan MDCN Heyeti Girne Üniversitesi ve hastanelerinin altyapı olanaklarından ve öğrencilere sunulan eğitim imkanlarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’nun evsahipliğinde gerçekleşen öğle yemeği sonrasında görüşmeler devam etti.

Heyetin ziyareti 29 Kasım Çarşamba günü Yakın Doğu Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı ve adadaki tüm Nijeryalı Tıp ve Diş Hekimliği öğrencilerinin davetli olduğu panel ile devam etti. MDCN heyetinin gerçekleştirdiği sunumun sonunda öğrenciler merak ettikleri konulara ilişkin soru sorma ve yetkililerden yanıt alma fırsatını buldular.

MDCN Heyeti, Girne Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği lisans öğrencilerinin eğitimi için sağlanan kaynakların yeterliliğini onayladı. Mevcut teçhizatların en gelişmiş ekipmanlar olduğu ve bunun övgüye değer olduğu özellikle belirtildi. Heyet ayrıca, Girne Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerindeki Nijeryalı öğrencilerin Nijerya’da Tıp ve Diş Hekimliği lisansına hak kazanmak için gerekli olan tüm yasal zorunluluklara uygun olduğunu ve bunları kolaylıkla karşılamalarının beklendiğini de teyit etti.

Başarılı geçen görüşmeler ve değerlendirmeler sonrasında, Nijerya Heyeti MDCN Yetkilileri Girne Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri için olumlu ara raporu vermiş, akreditasyon için resmi sürecin ülkelerinde tamamlanacağını belirtmiştir.

Bu süreçte emeği geçenleri tebrik ediyor, Girne Üniversitesi’nin başarılarının devamını diliyoruz.