Girne Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GirneSEM) Ülkemizdeki Yabancılara Türkçe’yi ve Türk Kültürü’nü Girne’de Öğretecek
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2016, 15:47
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

GİRNESEM Poster Revize Son-page-001

Girne Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi  (GirneSEM) ülkemizde yaşayan yabancılara yönelik Türkçe kursları 21 Nisan’da başlıyor

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,  kurslar, 10 hafta boyunca haftada 5 saat, toplamda 50 saat olarak kısa dönemli eğitim programları alanlarında uzman Girne Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilecek.

Türkçe ve Türk Kültürü Uygulamalı Olarak Öğretilecek

Kurslarda, farklı alfabeli dillerin alfabelerinden başlayarak dilin temel kuralları, okuma yazma anlama teknikleri öğretilerek pratik ve uygulamalı çalışmalar yapılarak uluslararası geçerliliği olan ders kitapları kullanılacak. Türk dili kullanımı ve dilbilgisi ile ilgili konular öğretim elemanları tarafından hazırlanan ders notları ile desteklenecek. Öğrenciler  Türkçe’yi öğrenirken sadece bir ders kitabını takip etmekle kalmayıp, ek görsel ve işitsel kaynaklar ve uygulamalı yöntemler ile öğrendiklerini pekiştirme imkanı bulacaklar Kurslar, dillerin konuşarak, dinleyerek, anlayarak, yazarak ve okuyarak bir bütün halinde öğrenileceği prensibiyle sürdürülecek.

G2

Yrd. Doç. Dr. Hürmüs Refiker: “Girnesem Girne’de Sürekli Eğitim Anlayışının ve Öğretiminin Ana Adresi Olacak”

Eğitim programları ile ilgili yaptığı açıklamada Türkçe’nin hem öğrencilerimize hem de adada ana dili Türkçe olmayanlara öğretilmesi büyük önem taşıdığını ifade eden Girne Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Hürmüs Refiker, GirneSEM’in bu doğrultuda önemli bir eğitim programını hayata geçirdiğini vurguladı. Girne Üniversitesi’nin sürdürmekte olduğu akademik programlarının yanı sıra adada yaşayan farklı yaş ve meslek gruplarının güncel ihtiyaçlarına cevap verecek eğitimleri de sürekli eğitim anlayışı çerçevesinde katılımcıların ilgisine sunmaya devam edeceklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Refiker, bu doğrultuda faaliyet gösteren GirneSEM’in Girne’de sürekli eğitim anlayışının ve öğretiminin ana adresi olacağının altını çizdi.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Adada Yaşayanların Türkçe’yi ve Türk Kültürünü Öğrenmesi için Önemli Bir Program

Girne Üniversitesi GirneSEM Müdürü Doç.Dr. Umut Koldaş kısa dönemli dil eğitim programlarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamada Girne Üniversitesi’nin değerli öğretim üyeleri tarafından verilen Türkçe dili eğitiminin katılımcılara dünyayı Türk dilinin mantığıyla ve farklı bir bakış açısıyla anlama ve kendilerini Türk kültür ve düşün dünyasında ifade edebilme olanağı tanıdığını belirtti. Türkçe’nin yaygınlaştığı bir bölgede dünyanın kalbinin attığı bir bölgenin önemli dillerinden biri olan Türkçe’ye olan ilginin arttığının altını çizen Doç.Dr. Koldaş, Kıbrıs’ta yaşamlarını sürdürmekte olan ve ülkemize farklı ülkelerden gelen öğrenci ve profesyonellerin de Türkçe kurslarına ilgi gösterdiklerini dile getirdi. Türkçe’nin yanı sıra Osmanlıca, İngilizce, İtalyanca, Yunanca, Almanca, Rusça ve Fransızca dillerinde de kısa dönemli sertifika programları düzenlediklerini belirten Doç.Dr. Koldaş, katılımcıların ilgi gösterdikleri dilleri Girne Üniversitesi’nin nitelikli öğretim elemanlarının yürüttükleri kısa dönemli dil eğitim ve sertifika programlarında farklı seviyelerde öğrenebileceklerini ve alacakları sertifikalarla profesyonel yaşamlarına da katkı koyabileceklerini ifade etti.

GirneSEM olarak önümüzdeki dönemde iletişim, bilişim, mimarlık, idari bilimler bilgisayar kullanımı gibi farklı alanlarda konu ve amaç odaklı eğitim programlarını toplumun değişik kesimleri ve öğrenciler ile buluşturacaklarının altını çizen Doç.Dr. Koldaş, Kıbrıs’ta yaşam boyu eğitim felsefesinin özümsenmesi ve hayata geçirilmesi doğrultusunda yaptıkları çalışmalarının gördüğü ilginin memnuniyet verici olduğunu ve GirneSEM’in Girne’de ve adada yaşam boyu eğitimin çekim merkezi ve olmaya başladığını ifade etti.

GirneSEM kısa dönemli eğitim programlarına kayıt için daha detaylı bilgiye www.kyrenia.edu.tr web sayfasından, girnesem@kyrenia.edu.tr e-posta adresinden, 90 (392) 8159936 telefondan ve Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından ulaşılabilir.