Girne Üniversitesi Öğrencilerine Yönelik GMDSS Similatörü Eğitimi Başladı
Eklenme Tarihi: 09 Aralık 2013, 15:50
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Girne Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak en modern şartlarda güncellenmiş GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System) simülatör eğitimi başlatıldı. Denizcilik eğitiminin en önemli unsurlarından biri olan deniz haberleşme sistemleri eğitimi, günümüz haberleşme teknolojisinin en gelişmiş cihazlarıyla GÜ öğrencilerinin hizmetine sunuldu.

Girne Üniversitesi GMDSS eğitimlerinden sorumlu Uzak Yol Kaptanı Hilmi Şahlı’nın verdiği bilgiye göre, Deniz haberleşmesinde teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlara paralel olarak ortaya çıkan yeni sistemler, kullanıcı personele sağladığı kolaylıkların yanı sıra önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Şahlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, üç bölümden oluşan GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System) simülatörü ile en güncel şartlarda eğitim vermenin denizcilik sektörü açısından çok önemli olduğunu, radyo telex ve uydu aracılığıyla gemi-gemi, gemi-kara haberleşmesinde uzmanlık gerektirdiğini, bu bakımdan Denizcilik Fakültesi öğrencilerine hem teorik hem de pratik eğitimler vermenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Şahlı ayrıca, öğrencilerine en modern şartlarda teorik ve pratik eğitim veren Girne Üniversitesi teknoloji altyapısının denizcilikle ilgili dıştan gelecek her türlü ihtiyaca teorik ve pratik olarak cevap ve destek verecek durumda olduğunu da sözlerine ekledi.