Girne Üniversitesi Öğrencileri Tarihe İz Bırakacak
Eklenme Tarihi: 04 Kasım 2014, 11:17
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

KKTC’nin ve yakın coğrafyanın havacılık ve denizcilik üzerine kurulmuş ilk ve tek üniversitesi olarak birinci akademik yılına başlayan Girne Üniversitesi’nin ilk öğrencileri uluslararası standartların gerektirdiği şartlarda havacılık ve denizcilik eğitimlerine başladı.

Kuruluşunun birinci yılında KKTC tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor…

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu birinci akademik yılına başlayan Girne Üniversitesi’nin bir yüksek öğrenim kurumu olarak çalışmaları ve kurumsal farkıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Salihoğlu yaptığı açıklamada, artık dünya çapında bir üniversiteler merkezi olmayı hedefleyen KKTC’nin yeni ve farklı bir değeri olarak Girne Üniversitesi’nin faaliyete geçtiğini ve bundan böyle KKTC’nin sadece üniversiteler ülkesi olarak değil, bir havacılık ve denizcilik eğitim merkezi olarak da anılacağını belirtti. Prof. Dr. Salihoğlu, “Kuruluşunun birinci yılında 15 farklı ülkeden 650’den fazla öğrencisiyle havacılık ve denizcilik eğitimlerine başlayan Girne Üniversitesi, tarihte bir ilk olarak ülkemizin ilk havacılarını da yetiştirecek. Bu bakımdan Girne Üniversitesi öğrencileri tarihe çok önemli bir iz, ilklerin izini bırakacak. Denizcilik eğitimi mirasını bu konuda engin bir tecrübesi olan kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitesi’nden aldık. Denizcilik ve havacılık eğitimleri uluslararası standart ve kriterlerle tam uyum içinde gerçekleştirilir, konu insan hayatını korumak ve insanlığa hizmet olduğu için standartlardan en ufak bir taviz verilemez. Bu bakımdan Girne Üniversitesi öğrencileri, havacılık ve denizcilik konularında ülkemizin dünyaya açılan ilk temsilcileri olacak. Girne Üniversitesi’nin insanlığın hizmetine sunulması ülkemiz açısından da tarihi bir adımdır ve yakın gelecekte ülkemiz sadece yüksek öğretim merkezi olarak değil, havacılık ve denizcilik eğitimlerinde dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak da anılacak.” dedi.

Girne Üniversitesi kampüs inşaatı tüm hızıyla sürüyor…

Prof. Dr. Salihoğlu, Girne Üniversitesi’nin Girne’de inşa edilmekte olan kampüsüyle ilgili olarak da açıklama yaptı. Salioğlu, “Girne Üniversitesi’nin Girne’deki kampüs yapım çalışmaları da çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Girne Üniversitesi kampüsü denizcilik ve havacılık eğitimleri konusunda dünyada var olan en gelişmiş teknik, teknolojik ve akademik altyapı ile donatılacak ve kısa süre içinde tam teşekküllü olarak faaliyete geçecek. Bu bakımdan Girne kentimiz kısa süre sonra sadece turistik bir kent olarak değil, denizcilik ve havacılık eğitimleri konusunda bir dünya merkezi olarak da anılmaya başlayacak. Bu da ülkemizin ekonomik açıdan katma değerine çok önemli katkılar sağlayacak…” ifadelerini kullandı.