Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na Prof. Dr. İlkay Salihoğlu Atandı
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2013, 16:34
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

25 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığına Prof. Dr. İlkay Salihoğlu atandı.

Girne Üniversitesi Basın Ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ikiyüz adet civarında bilimsel yayınları bulunan Prof.Dr. İlkay Salihoğlu,Akademik görevlerinin yanısıra, çalıstığı üniversitelerde idari görevler de almış…

Prof.Dr.İlkay Salihoğlu Kimdir?

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu 1945 yılında Kıbrıs’ın Baf bölgesindeki Karaağaç, bilinen diğer adı ile Pelatusa, köyünde doğmuştur. İlköğrenimini aynı köyün ilkokulu’nda tamamlayıp Poli Hürriyet Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra lise eğitimine Lefkoşa Türk Erkek Lisesi’nde devam etmiştir. Lise mezuniyeti sonrası Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyindeki eğitimini ise T.C. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimi sırasında Kıbrıs’ta ortaya çikan iki toplumun silahlı çatismasi sırasında, 1964 yılında Erenköy ve çevresindeki gönüllü birliklere katılarak askerlik görevini de yerine getirmiştir.

1970 li yıllarda yeni gelişmekte olan Deniz Bilimleri’nin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde açılması üzerine eğitim ve araştırma faaliyetlerine bu dalda Ögretim Elemanı devam etmiş ve ayrıca konusuna ilişkin ulusal ve uluslararası birçok temel ve uygulamalı araştırmada, gerek araştırmacı ve gerekse proje yöneticisi olarak yer almıştır. Bunun sonucu, Deniz Bilimleri (veya Oseanografi) Bilim Dalında yüzotuzaltısı uluslararası olmak üzere ikiyüz adet civarında bilimsel yayını vardır.

Akademik görevlerinin yanısıra, çalıstığı üniversitelerde idari görevler de almış olan İ.Salihoğlu, ayrıca TC nin üyesi bulunduğu veya taraf olduğu uluslararası kurum ve kuruluşlarda da görev yapmıştır. Bunlar arasında Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO of UN) deniz bilimleri danışmanlığı, Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü (UNEP) Akdeniz Eylem Planı (MED-POL) TC Ulusal Teknik Koordinatörlüğü, NATO Barış İçin Bilim Proğramı proje yürütücülüğü ve Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim ve Kültür Örgütü, Hükümetlerarası Oseanografi Organizasyonu (IOC of UNESCO) seçimle gelen Yürütme Komitesi Üyeligi gibi kurumlar bulunmaktadır. Salihoğlu ayrıca T.C. Yükseköğretim Kurulu, Stratejik Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmıştır.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, daha önce Mütevelli Heyetinde yer aldığı Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki görevine 2003 yılında başlamıştır. Yakın Doğu Üniverstesi Ögretim elemanı görevlerinin yanısıra Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve bilahare Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevlerini de yürütmektedir.