Girne Üniversitesi Mezunları Dünya Denizlerinde
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 17:33
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Dünya ticari taşımacılığının yüzde doksandan fazlasının denizler üzerinden yapıldığı günümüzde Girne Üniversitesi ve kardeş Yakın Doğu Üniversitesi’nin mezun ettiği yüzlerce nitelikli denizci dünya denizlerinde görev yapıyor.

Dünya denizlerinde nitelikli denizci ihtiyacı…

Girne Üniversitesi ,Kıbrıs (University Of Kyrenia,Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük deniz kargo taşımacılık organizasyonu Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi’nin (BIMCO – Baltic and International Maritime Council) verilerine atıfta bulunuldu. Buna göre dünya denizlerinde 1.3 milyon denizci görev yapıyor ve özellikle İngilizce bilen nitelikli denizci ihtiyacı da giderek artıyor. 2010 – 2014 yılları arasında yaklaşık 7,500 ticari gemi de denizcilik sektörüne katıldı.

Türkiye’de deniz taşımacılığı 2 yılda 349 milyon tondan 388 milyon tona yükseldi…

Girne Üniversitesi’nin uluslararası denizcilik sektörünün tüm kriterlerini karşılayacak şekilde, YÖK, TC Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı, IMO (Uluslar arası Denizcilik Organizasyonu) ve STCW konvansiyonu da dahil olmak üzere, konuyla ilgili yetkili kurum, kuruluşlardan akredite olarak İngilizce ve Türkçe dillerinde nitelikli eğitim verdiği hatırlatılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün verilerine de değinildi. Buna göre, 2010 yılından 2012 yılına kadar olan süreçte sadece Türkiye’nin iç ticaret (kabotaj), ithalat, ihracat ve transit yük taşımacılığı kapasitesinin 349 milyon tondan 388 milyon tona yükseldiği, sadece Türkiye’nin iç ticaret, ithalat, ihracat ve transit yük taşımacılığı potansiyelinin iki yıllık sürede 39 milyon ton artış gösterdiği, ve bu süreç içinde denizcilik sektöründe yurt içinde taşınan yolcu sayısının da 850 milyonu geçtiği kaydedildi. Türkiye limanlarına gelen yabancı yolcu sayısının 1.7 milyondan 2.9 milyona, Türkiye limanlarına gelen turistik yolcu gemisi sayısının ise 1367’den 1587’ye ulaştığına da yer verilen açıklamada denizcilik sektöründe çalışacak nitelikli eleman ihtiyacının gün geçtikçe arttığı vurgulandı.

Denizcilik bölümleri mezunları büyük rağbet görüyor…

Ülkemizin ve yakın coğrafyanın havacılık ve denizcilik üzerine uzmanlaşan ve uluslar arası standartlarda İngilizce ağırlıklı eğitim veren ilk ve tek üniversitesi olan Girne Üniversitesi’nin nitelikli mezunları denizcilik sektöründe büyük rağbet görüyor ve mezun olur olmaz denizcilik sektörünün çeşitli birimlerinde istihdam ediliyor.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre 2014-2015 akademik yılı için Girne Üniversitesi’ne kayıtlar 5 Eylül 2014 tarihine kadar devam edecek.