Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap Başbakan Kalyoncu’ya Projelerini Anlattı
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2015, 17:11
Son Güncelleme Tarihi:20 Aralık 2018, 14:45


Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap  başkanlığında Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Süleyman Tolun ve Deniz İşletmeciliği Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Doğan’dan oluşan Girne Üniversitesi heyeti KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu’ya bir ziyarette bulundu. Ziyarette heyet tarafından Başbakana Girne Üniversitesi’nin vardığı nokta, yeni projeleri, gelişim vizyonu ve hedefleri aktarıldı.

Hedef Somut Projelerle İstikrarlı Büyüme ve  Gelişme
Ziyarette Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Haskasap, Başbakan Kalyoncu’ya Girne Üniversitesi’nin bugünkü yapısı ve kısa dönem içerisinde Girne Üniversitesi’nde atılan adımlar ve gelecek vizyonu çerçevesinde  planlanan gelişim stratejisi hakkında bilgi verdi.  Bu kapsamda hali hazırda dört Fakülte, bir Yüksekokul ve bir Meslek Yüksek Okulu şemsiyesi altında Girne Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan on dört programın temelinin otuz sekiz yıllık Yakın Doğu Üniversitesi eğitim geleneğine dayandığının altı çizildi.  Bu programlardan denizcilik ve havacılık alanına özel bir önem verildiği belirtilen ziyarette bu alanlarda uluslararası standartlarda verilen eğitimin Girne Üniversitesi’nin Yakın Doğu Üniversitesi’nden devraldığı yirmi yıllık Denizcilik Fakültesi alt ve üst yapısından kaynaklandığı ifade edildi.  Girne Üniversitesi’nin kısa zaman içinde Yakın Doğu Üniversitesi’nden  gelen öğrencilerle birlikte bin öğrenciye ulaşan bir nüfusa sahip olduğu kaydedilen görüşmede Başbakan Ömer Kalyoncu’ya geleceğe dönük çalışmalarla bu sayının istikrarlı bir şekilde artacağının öngörüldüğü aktarıldı.

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap’ın Başbakan Ömer Kalyoncu’ya Girne Üniversitesi’nin gelecek vizyonu doğrultusunda atılan adımları ve hayata geçirilmekte olan projeleri anlattığı ziyarette, Girne Üniversitesi tarafından yirmiyedi  yeni programın KKTC Milli Eğitim Bakanlığından açma ön izninin alındığı, YÖDAK izin çalışmalarının başlatıldığı ve YÖK’ün bilgilendirildiği;  Girne Üniversitesi’nin kendi yerleşkesindeki Denizcilik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Deniz bilimleri Fakültesi, Deniz İşletmeciliği Fakültesi, Denizcilik Yüksekokulu ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu derslik ve laboratuvar binaları ile idari binasının tamamlandığı; beş yeni fakülte binasının temelinin atılması konusunda çalışmaların başladığı ve bu fakültelerin 2016-2017 eğitim yılına kadar yetiştirileceği ve 250 araçlık kapalı otoparkın yapım çalışmalarına başlandığı  belirtildi. Ziyaret sırasında Başbakan Kalyoncu’ya Girne Üniversitesi tarafından yürütülmekte ve yürütülecek olan projeler ayrıntılı olarak anlatılırken, Girne Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek etkinlikler, alt yapı geliştirmeleri  gibi konularda da ayrıntılı bilgiler sunuldu.

Geçitkale Havaalanının Uçuşa Açılması
Ziyarette ayrıca adanın havacılık vizyonu çerçevesinde Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs’ta havacılık ve pilotaj eğitimi veren uçuş okullarına pratik eğitim amacıyla açılmasının hem Kıbrıs’taki üniversiteler açısından  hem de Geçitkale havaalanının bakımının düzenli olarak gerçekleştirilebilmesi açısından büyük faydalar sağlayacağı kaydedildi. Geçitkale havaalanının kullanımı olasılıklarına konusuna ilgi gösteren Başbakan Kalyoncu konuyla ilgili gerekli araştırmayı yaptıracağını belirtti.

Başbakan Kalyoncu: Girne Üniversitesi’nin Gelişimi Memnuniyet Verici
Kurucu Rektör Cemre Günsel Haskasap başkanlığındaki Girne Üniversitesi heyetinin ziyaretinden  duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Ömer Kalyoncu, Girne Üniversitesi’nin kısa zaman içindeki gelişiminin dikkat çekici olduğunu kaydetti. Yükseköğrenimin ülkenin en önemli sektörlerinden biri olduğunu belirten Başbakan Kalyoncu bu çerçevede Girne Üniversitesi’nin projelerinin ve gelişiminin kendisini memnun ettiğini ifade etti. Girne Üniversitesi heyetinin sunduğu gelecek vizyonundan da etkilendiğini belirten Başbakan Kalyoncu, bu vizyonun uygulanmasını ve gelişmeleri takip edeceklerini vurguladı. Girne Üniversitesi’nin topluma karşı sorumluluk projeleri çerçevesinde sosyal bütünleşme konusunda farklı etkinlikler düzenlemesinin önemine değinen Başbakan Kalyoncu üniversitelerin bu konuya ayrı bir önem vermeleri gerektiğinin altını çizdi.