Girne Üniversitesi KKTC Denizlerinin Kimyasal Bileşim Haritasını Çıkaracak
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 17:23
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi 2014-2015 akademik yılında bilimsel araştırma çalışmalarına hız verecek.

Girne Üniversitesi (University of Kyrenia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; geçtiğimiz akademik yıl AB proje çalışmalarına Doğu Akdeniz ayağında katkı koyan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rüzgar potansiyeli konusunda çalışmalar yapıp, bulgularını kamuoyu ile de paylaşan Girne Üniversitesi’nin önümüzdeki akademik yılda bilimsel araştırma çalışmalarına hız vereceği belirtildi.

KKTC denizlerinin kimyasal bileşim analizi yapılacak…

Açıklamada yeni akademik yılda Girne Üniversitesi’ne ait, KKTC’in ilk ve tek eğitim ve araştırma gemisi olan TEAL’in yenilenen eğitim ve araştırma cihazlarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karasularında bölgelere göre kimyasal bileşim analizi yapacağı vurgulandı. Buna göre, Girne Üniversitesi bilimsel araştırma ekibi Güzelyurt Körfezi, Koruçam Burnu ve Dipkarpaz Burnu arasında kalan Girne ve Karpaz sahilleri, Dipkarpaz Burnu ve Gazimağusa Limanı arasında kalan bölgede deniz suyunun farklı derinliklerdeki kimyasal analizlerini yapacak.

Kimyasal bileşim haritasının çıkarılması hedefleniyor…

Açıklamada son olarak farklı dönemlerde tekrarlanacak çalışmalarla KKTC denizlerinin kimyasal bileşim haritasının çıkarılmasının hedeflendiğinin altı çizildi.