Girne Üniversitesi ile Yavrukuş Birlikte Kanat Açacak
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2014, 17:06
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi ile Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu Yavrukuş Pilotaj Eğitimi Organizasyonu arasında imzalanan bir protokolle, ülkemizde pilotluk eğitiminin temelinin atıldığı ve bu iki kuruluşun mezun edeceği pilotların dünyadaki havayollarında pilot olarak uçmaya başlayacağı müjdelendi. İki kuruluş arasında imzalanan protokolle Girne Üniversitesi Yavrukuş Pilotaj Eğitimi Organizasyonu’nu kucakladı.

Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İlkay Salihoğlu ile Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu Başkanı Serdar Turganer bugün Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile aralarında imzaladıkları “Bilimsel Danışmanlık ve Eğitim Protokolü”nü tanıttılar.

SALİHOĞLU: “PİLOTAJ EĞİTİMİ İLERİ TEKNOLOJİ GEREKTİRİR”

Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İlkay Salihoğlu, pilotaj eğitiminin ileri teknoloji gerektirdiğine vurgu yaparak, “Ülkede var olan kapasiteyi etkin şekilde kullanmak için işbirliği yoluna gittik. Bu nedenle, geçtiğimiz Pazartesi, Hava Sporları Federasyonu ile bir protokol imzaladık. Bundan böyle Yavrukuş Pilotaj Organizasyonu öğrencilerini Girne Üniversitesi vasıtası ile karşılayacak, yapılacak bilimsel çalışmalardan ise her iki taraf da yararlanacak” dedi.

Eğitime yönelik ilk kez böyle anlamlı bir protokol imzalandığını ifade eden Salihoğlu, havacılık alanında varolan iş potansiyeline dikkat çekti.

TURGANER: “KKTC’DE BİR İLK”

“Şu anda okulun üç eğitim uçağının son bakımları sürmektedir. Bu bakımların sonuçlandırılmasından sonra eğitim yetkimiz nihai olarak revize edilecek ve Girne Üniversitesi ile imzalanan protokol gereğince pilotaj eğitimlerimiz başlayacaktır.KKTC’de bir ilk olan bu oluşum sayesinde KKTC orijinli iki kuruluşun mezun edeceği genç pilotlar dünya havayollarında pilot olarak uçmaya başlayacak. Bu süreçte okulumuz Girne Üniversitesi’nin bilgi, tecrübe ve imkanlarından fazlasıyla yararlanacaktır.” dedi.

Kaynak: KIBRIS POSTASI