Girne Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin İstanbul’da Düzenlediği “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” Sergisi 4 Ayda On Binlerce Ziyaretçiye Ulaştı
Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 22:12
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

YDU - RMKM Sergi Acilisi (1)

Girne Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin Rahmi Koç Müzesi ile birlikte düzenlediği “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” Sergisi’ni açılışından bu yana 131.469 kişi ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada,Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını kutlama ve Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri çerçevesinde KKTC tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen ve bir ilk olma özelliği taşıyan sergi yaz dönemi boyunca yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin akınına uğradı. Sergiyi dünyanın birçok ülkesinden İstanbul’u gezmeye gelen binlerce turistin yanısıra Çanakkale Deniz Savaşları ile ilgili bilgilerini görsel ve düşünsel eserler ışığında derinleştirmek isteyen Türkiyeli ziyaretçiler ve gençler de ziyaret etti.

YDU - RMKM Canakkale Sergisi (9)

Konuyla ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S. Günsel, Girne Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin geleceği bilimsel çalışmalar ışığında şekillendirirken geçmişine sahip çıkma anlayışının en güzide ve duygu yoğunluklu örneklerinden biri olarak hayata geçirilen “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” Sergisi’ni dört ayda binlerce kişinin ziyaret etmesinden dolayı kıvançlı olduklarını ifade etti.

YDU - RMKM Canakkale Sergisi (10)

Dünya tarihinin akışına yeni bir yön vermiş bir zaferin yüzüncü yılında dünya çapında duyarlılık ve farkındalık oluşturacak böylesi önemli ve kapsamlı etkinliklere “adalı” damgası vurmanın önemini vurgulayan Doç. Dr. İrfan Günsel, “Çanakkale Zaferlerini kutlamak ve Çanakkale Savaşları şehitlerimizi anmak için hayata geçirdiğimiz bu projeye dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler tarafından gösterilen ilgi Girne Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünya çapındaki projelere vurduğu adalı damgasının anlamlı bir göstergesidir. Kıbrıs’ta her yıl Çanakkale Zaferini kutlama ve şehitlerimizi anma çerçevesinde düzenlediğimiz etkinliklerin ötesinde bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Türkiyemizde açmış olduğumuz bu önemli sergi, hem Türkiyemiz ile olan tarihsel bağlarımızı pekiştirmek hem de KKTC’nin dünya üzerindeki varlığını herkese bir kez daha göstermesi adına da çok anlamlı olmuştur. Girne Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin geçmişte olduğu gibi gelecekteki projelerinde de vazgeçilmez olan adalı hassasiyetinin, yaratıcılığının ve vefasının en güzel örneklerinden biri olan bu serginin dünyanın değişik kültürlerinden binlerce insan tarafından ziyaret edilmesi üniversitemizin ne kadar doğru bir yolda ilerlediğinin ve dünya çapında ses getiren projelere imza attığının da somut bir göstergesidir.” dedi.

YDU - RMKM Canakkale Sergisi (13)

Mart 2015’e kadar Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilere açık olacak “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi”’nde tanınmış ressamlara ait orijinal yağlı boya tablolar, İznik çinileri, gemi modelleri, antika objeler, replikalar, kostümlü cansız mankenler, canlandırmalar, gravürler, notik malzemeler, sancak ve flamalar, roll-up posterler ve flamalar bulunuyor.