Girne Üniversitesi ile Kırım Özerk Cumhuriyeti Tatar Milli Meclisi Arasında Eğitim İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2016, 15:06
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

kırım-protokol

Girne Üniversitesi ile Kırım Özerk Cumhuriyeti Tatar Milli Meclisi arasında bilimsel, teknik ve eğitimsel ilişkiler konusunda protokol imzalandı.

Girne Üniversitesi ile Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatar Milli Meclisi arasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ukrayna Cumhuriyeti arasındaki dostluk; Türk-Ukrayna ticari, ekonomik, teknik, bilimsel ve kültürel işbirliği protokolleri rehberliğinde bilimsel araştırma ve geliştirmenin uluslararası hale getirilmesi amacı ile Girne Üniversitesi ile Kırım Özerk Cumhuriyeti Tatar Milli Meclisi arasında eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi’nin ve Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatar Milli Meclisi’nin ortak çıkarları için işbirliği yapılacağı bildirildi. İşbirliği protokolünü Girne Üniversitesi adına Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu,  Kırım Özerk Cumhuriyeti Tatar Milli Meclisi adına Kırım Özerk Cumhuriyeti Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu imzaladı.

İşbirliği Uyarınca Öğrenci Değişimi Olacak…

Girne Üniversitesi ile Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde; ortak çıkarlar için işbirliği yapılacak. Protokol uyarınca, yılda üç öğrenci Girne Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, Mühendislik Fakültesi’nde ve Denizcilik Fakültesi’nde Üniversitesi’nde yerel kanunlar dahilinde tam burslu olarak eğitim göreceklerdir. Öğrencilerin seçilmesi Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından düzenlenecek sınavlar ile belirlenecek olup; Girne Üniversitesi’ne giriş için yapılacak olan sınava girebilmek için adayların liseden 8,5 ile 10 not ortalaması ile mezun olması; 11 sınıflı Tatar Okullarından 8,5 ile 10 not ortalaması ile mezun olması; çeşitli müsabakalarda başarı göstermesi ve giriş sınavında başarılı olması gerekmektedir.  Protokolde ayrıca Kırım Tatar Milli Meclisi’nin önerisi ile öğrenci değişim programlarının da olacağı belirtildi.

kırım-tatar-protokol

Kültürel İlişkiler Güçlendirilecek…

İmzalanan işbirliği uyarınca kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi için Girne Üniversitesi’nde Kırım Tatarlarının kültürlerinin tanıtılmasına yönelik olarak kültür günleri, turlar, sanatsal sergiler ve sempozyumlar düzenlenecektir.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “İmzaladığımız Protokol İle Hem Protokolün Taraflarına Hem de Bilime ve Toplumlara Katkı Koyacağımıza İnanıyorum”

Protokol imza töreninde açıklamalarda bulunan Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, işbirliğinin iki taraf için de hayırlı olmasını diledi. “Soydaşlarımız Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatar Milli Meclisi ile imzaladığımız protokol ile iki tarafa da katkı sağlayacak bir işbirliğine adım attığımızı düşünüyorum. Gerek üniversitemizde okuyacak öğrenciler ile gerekse bilimsel platformlarda yapacağımız araştırma ve geliştirme çalışmaları ile hem protokolün tarafları olan bizlere hem de bilime ve toplumlara katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Protokolde anlaştığımız üç fakültede eğitim işbirliğinin önümüzdeki dönemlerde artmasını öngörüyoruz. Üniversitemizde tam burs ile eğitim alacak kardeşlerimiz ise bu süreçte bizim misafirlerimiz olacaklar; ailelerinden maddi beklenti içinde olmaları gerekmeyecektir. Bu işbirliği protokolünün üniversitemizin, KKTC ile Kırımlı soydaşlarımızın yakınlaşması, birbirlerini daha iyi tanıması ve hem de geleceklerinin daha iyi olmasına vesile olacağı inancındayım. Protokolün iki soydaş toplum için de hayırlı olmasını dilerim. Protokolün imzalanması imkanını sağlayan Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Cemre Günsel Haskasap hanımefendiye ve bizleri bu işbirliği protokolüne layık görüp imzalayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Sayın  Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu beyefendiye teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Mustafa Abdülmecil Kırımoğlu: “Girne Üniversite İle İmzaladığımız İşbirliği Protokolü Devletimi ve Milletimiz İçin Son Derece Önemlidir”…

Kırım Tatar Türkleri Başkanı Mustafa Abdülmecil Kırımoğlu ise yaptığı konuşmada,  Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e minnettar olduğunu belirterek, Kırım’da imzalanan protokol sayesinde, bugün birçok Kırım gencinin eğitim hayatını sürdürmekte olduğunu ifade etti. “Girne Üniversitesi ile  imzalanan bu protokol, devletimiz ve milletimiz açısından son derece önemli bir işbirliği olarak görülmelidir” diyen Kırımoğlu, eğitim, bilim ve kültürün gelecek nesillerin eğitimi  açısından büyük bir önem arz ettiğini belirterek; sözlerini “Kıbrıs Türklerine teşekkür ediyorum” diyerek bitirdi.