Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi Arasında İkili İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 01 Nisan 2024, 09:27


Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi arasında “Genel Eğitim ve Araştırma” alanlarında iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol, iki kurum arasında ortak projeler geliştirilmesini ve araştırma faaliyetlerinde bilgi paylaşımını teşvik etmeyi hedefliyor. Ayrıca, öğrenci değişim programları ve akademisyen değişim programları gibi çeşitli alanlarda iş birliği faaliyetleri başlatılacak.


Protokol imzalanmasıyla ilgili olarak Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, “Türkiye’nin önemli kurumlarından İstanbul Üniversitesi ile oluşturduğumuz iş birliği ortamının, gelecek nesillerin eğitimine ve bilim dünyasına değer katacağına inanıyorum. Ülkenin en önemli ve köklü üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi ile imzaladığımız bu protokol bizim için büyük bir gurur kaynağıdır.” şeklinde konuştu.


Yükseköğretimde bilgi paylaşımının ve ortak projelerin teşvik edilmesinin önemine vurgu yapan Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, “İstanbul Üniversitesi ile imzaladığımız ‘Genel Eğitim ve Araştırma’ iş birliği protokolü, kurumlarımızın birbirine katkı sağlama ve deneyimlerini paylaşma kararlılığını yansıtmaktadır. İleriki dönemlerde İstanbul Üniversitesi ile Tıp Fakültesi ihtisas alanlarında asistan değişim programları gibi yeni iş birliklerini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, akademisyen değişim programının bilgi ve deneyim paylaşımını artıracağını belirtti ve Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinin ortak projelerde bir araya gelerek bilimsel araştırmalara imza atacaklarını söyledi.


İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar ise imza töreninde yaptığı konuşmada, “Üniversite olarak Kıbrıs’la köklü bir bağımız bulunmaktadır. Girne Üniversitesi ile iş birliğimizi geliştirme kararlılığımızı sürdürüyoruz. Girne Üniversitesinin gelişerek güçlenmesi, KKTC’deki tüm üniversitelerin gelişmesi ve güçlenmesi anlamına gelecektir ki Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının konuya bakışı bu yöndedir. Burada bulunmaktan ve Girne Üniversitesi yetkilileriyle buluşmaktan son derece mutluyum.” şeklinde konuştu.