Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2016, 16:14
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

DSC_5744

-Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi Arasında Bilimsel, Kültürel, Sanatsal ve Eğitimsel İlişkiler Konusunda Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi arasında eğitim, bilim, kültür ve sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, öğretim üyesi ve öğrenci değişimi yapmak, ortak bilimsel geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek ve her iki üniversiteyi uygun şekilde tanıtıcı faaliyetler yapmayı kapsayan akademik işbirliği protokolü İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde imzalandı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü için Girne Üniversitesi Heyeti, İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti.İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret eden Girne Üniversitesi heyetinde Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Yardımcısı Tümer Garip yer alırken; Girne Üniversitesi Heyetini İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, iki rektör yardımcısı, iki fakülte dekanı, İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı karşıladı. Akademik anlamda geniş kapsamlı işbirliği protokolünü Girne Üniversitesi adına Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve İstanbul Üniversitesi adına İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak imzaladı.

DSC_5737

İşbirliği Uyarınca Eğitim-Öğretim Uluslararası Standartlara Getirilecek; Ortak Bilimsel Araştırmalar Ve Yayınlar Yapılacak…

Girne Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi arasında imzalanan geniş kapsamlı akademik işbirliği protokolü çerçevesinde; her iki üniversite de bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi için ortak çalışma yürütecek; tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacak.

İki Üniversite Arasında Öğretim Elemanı Ve Öğrenci Değişimi Olacak…

Öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarının yer aldığı işbirliği protokolü uyarınca; Girne Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi, birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirmek kaydıyla öğretim elemanı değişimi; bunun yanı sıra belirlenen kontenjan ve koşullar dahilinde staj içim karşılıklı öğrenci değişimi yapabilecek.

Ortak Bilimsel Toplantılar ve Üniversitelerin Tanıtımına Yönelik Çalışmalar Yapılacak…

Girne Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi, imzalanan protokol uyarınca; kongre, konferans, sempozyum, atölye çalışması gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları yapacak; düzenledikleri etkinliklere birbirlerini davet edecek. Protokol uyarınca, iki üniversite de, yapılan tüm etkinliklerde her iki üniversitesi kapsayan tanıtım çalışmaları yapacaklar.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “İmzaladığımız Geniş Kapsamlı Akademik İşbirliği Protokolü Girne Üniversitesi’ne Yol Gösterici Olacaktır; İki Üniversite Bilime Ve Eğitime Katkı Koyacaktır”

İstanbul Üniversitesi ile imzalanan akademik işbirliği protokolü ile ilgili açıklamada bulunan Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, işbirliğinin iki taraf için de hayırlı olmasını dileyerek; “Türkiye’nin en büyük ve en köklü, tarihi 1453 İstanbul’un fethine kadar uzanan üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi ile geniş kapsamlı bir akademik işbirliğine imza atmış olmaktan son derece mutluyuz. İki üniversiteye de katkı sağlayacak bir işbirliğine adım attığımızı düşünüyorum. Bu işbirliği protokolü ile Girne Üniversitesi’nin dinamizminin artacağını düşünüyorum ve bu protokolün bize her zaman yol gösterici ve ışık tutucu olacağını biliyorum. Girne Üniversitesi’nde bulunan 11 fakültenin hepsi İstanbul Üniversitesi’nde de var; bu özellikle çok önemli bir nokta. Tüm fakülteler ve bölümleri kapsayan bir anlaşma ile bilime ve eğitime katkı koyacağımıza inanıyorum. İki üniversitenin birbirine katacağı çok şey olduğuna inanıyorum; birlikte ise bilime, eğitime ve üniversitelerin bilinirliğine yönelik çok büyük adımlar atacağımızı biliyorum. İmzaladığımız bu akademik işbirliği protokolünün her iki üniversitesi için de hayırlı olmasını dilerim” dedi.

DSC_5709

Prof. Dr. Mahmut Ak: “Girne Üniversitesi Protokol İmzaladığımız İçin Mutluyuz; Her Türlü Çalışma, Proje ve Etkinlik İçin Hazırız”

İmzalanan akademik işbirliği protokolü ile ilgili açıklamada bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Girne Üniversitesi ile yaptıkları protokolden duydukları memnuniyeti ifade etti. “Girne Üniversitesi ile akademik işbirliği protokolü imzaladığımız için çok mutluyuz. Bizler için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti son derece önemli. Girne Üniversitesi ile birlikte yapılacak her türlü proje, araştırma, çalışma ve etkinliğe hazırız. Öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarına özellikle önem verdik; iki üniversitenin de birbirine katacağı çok şey olduğuna inanıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek uzun veya kısa vadeli tüm çalışma ve etkinliklere bizzat katılmak isterim. Öğretim üyelerimizin birlikte çok güzel çalışmalara imza atacağına inanıyorum. Girne Üniversitesi’ni akademik platformda ve bilinirlik anlamında öne çıkarmak için hazırız. Protokolün iki üniversite için de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Akademik işbirliği protokolü imzalanması sonrasında İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Mahmut Ak, Girne Üniversitesi heyetine İstanbul Üniversitesi’nin tarihi Rektörlük binasını gezdirerek; üniversitenin gelişimi ile ilgili bilgiler verdi. İstanbul Üniversitesi Rektörlük binası gezisi sonrasında İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu birbirlerine plaket takdim ettiler.