Girne Üniversitesi’nden Uluslararası Bir Atılım Daha
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2014, 11:40
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi Rektörü Prof. Dr. Rasim Beşirov’un özel davetlisi olarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Dr. Suat Günsel, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre S. Günsel adına Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın en büyük denizcilik akademisi olan Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi (ADDA) ile Girne Üniversitesi arasında kapsamlı bir işbirliği protokolüne imza koydu.

21 Nisan 2014 tarihinde yapılan ve iki yüksek öğrenim kurumu arasında deniz taşımacılığı ve yönetimi, gemi makineleri, gemi elektroniği ve iletişim teknolojisi, gemi navigasyonu ve gemicilik hukuğu gibi alanlarda ortak eğitim ve bilimsel araştırmaları kapsayan protokole göre, iki kurum arasında öğrenci ve öğretim görevlisi değişimi ve ortak sosyal-kültürel faaliyetler de yer alacak.

Uluslararası Deniz Kurumu (IMO) üyesi ve İSO sertifika belgesine sahip olan ADDA Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya’nın en büyük denizcilik okulu olarak lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermektedir. Dr. Suat Günsel ve beraberindeki heyet ADDA’nın Deniz Makineleri Laboratuarı, Gemi Elektronik ve Ulaşım Sistemleri Laboratuarı ve Simülasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundular.

ADDA Senatosu’nda gerçekleşen protokol töreninde Dr. Suat Günsel ve ADDA Rektörü Prof. Dr. Rasim Beşirov birer konuşma yaptilar. Protokol töreninde KKTC Azerbaycan Temsilcisi Selahettin Topukçu ve YDÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu da hazır bulundular.

Kaynak: KIBRIS POSTASI