Girne Üniversitesi İkinci Etap Deniz Çalışmalarına Başlıyor
Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2014, 15:14
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Ülkemizin denizcilik ve havacılık bilimleri üzerine kurulmuş ilk ve tek üniversitesi olan Girne Üniversitesi ikinci etap deniz araştırmalarına başlıyor…

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, ülkemizin ilk ve tek tam donanımlı araştırma ve eğitim gemisine sahip olan Girne Üniversitesi araştırma ekipleri, üniversitenin kuruluşunun birinci yılında ikinci etap deniz araştırmalarına başlıyor. Çalışmalarında araştırma ve eğitim gemisi TEAL’i kullanan Girne Üniversitesi araştırma ekipleri bir deniz ülkesi olan KKTC’nin deniz yaşamını korumak ve gelecek nesillere aktarmak, denizlerimizdeki biyoekonomi alanlarını belirlemek ve ülke ekonomisine sürdürülebilir şekilde kazandırmak, denizlerimizdeki biyoçeşitliliği tesbit etmek, sürdürülebilir balıkçılık potansiyelini belirlemek ve bu konuda gerekli bilimsel çalışmaları yapmak, özel koruma alanı olabilecek potansiyele sahip deniz alanlarını tesbit etmek ve ilgili diğer alanlarda gerekli araştırmaları yapmak üzere ikinci etap deniz bilimleri araştırmalarına başlıyor.

Denizcilik potansiyelinin bilimsel ve ekonomik anlamda geliştirilmesi için yapılacak çok şey var…

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, denizcilik potansiyelinin bilimsel ve ekonomik anlamda geliştirilmesi için yapılacak çok iş olduğunu, ülkemizin bir deniz ülkesi olarak deniz potansiyelinden yeterince faydalanamadığını, deniz ürünlerinin ekonomik potansiyelinin yeterince ve sürdürülebilir olarak değerlendirilmediğini, denizlerin biyoekonomik potansiyelinin sürdürülebilir şekilde değerlendirilmesi için yapılabilecek bilimsel çalışmalar olduğunu, denizlerimizde ve sahillerimizde hem turizme hem de ekonomiye kazandırmak için özel koruma alanları oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Salihoğlu; Girne Üniversitesi’nin öncelikli misyonu ülkeye en üst akademik, bilimsel ve ekonomik faydayı sağlamak…

Pror. Dr. Salihoğlu, Girne Üniversitesi’nin en önemli misyonunun öncelikle ülkemizin denizcilik potansiyeline hem ekonomik, hem akadamik hem de bilimsel açıdan mümkün olan en üst faydayı sağlamak olduğunu, bu bakımdan Girne Üniversitesi’nin hem AB projelerine hem de Doğu Akdeniz bölgesinde yapılan diğer uluslararası çalışmalara katkı koyduğunu, bu katkıların ve çalışmaların da giderek artacağını belirtti.

Kaynak: KIBRIS POSTASI