Girne Üniversitesi IFTE 2014’ e Damgasını Vurdu
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2014, 15:47
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

İstanbul’da düzenlenen Türkiye’nin tek Havacılık fuarı IFTE 2014’ e katılan Girne Üniversitesi KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve Fuara katılan üst düzey protokolün büyük takdirini kazandı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiyenin tek havacılık eğitim fuarı IFTE yoğun bir katılımla İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

Girne Üniversitesi (University Of Kyrenia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve TC Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Girne üniversitesi standını ziyaret etti.

Ziyaret esnasında Girne Üniversitesi Pilotaj Sorumlu Müdürü Sümer Garip tarafından karşılanan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve TC- Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye Girne Üniversitesi hakkında detaylı bilgi aktarıldı. Sümer Garip, Girne Üniversitesi’nin kuruluş ve tanıtım sonrası katkılarından dolayı Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye ayrıca teşekkür etti.

Pilotaj sağlık sertifikalarının KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yapılabilmesi için gerekli girişimlerde bulunulduğunu belirten Sümer Garip, Pilotaj öğrencileri PAPİ (Pilot Aptitude Psychametic Inventory) sınavlarına önümüzdeki yıl KKTC Girne Üniversitesi’nde girebilmesi için çalışma başlatıldığını, konunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün gündeminde olduğunu söyledi.

IFTE 2014 fuarı’nın açılış konuşmasında KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, TC ve KKTC’nin havacılık konusunda uyum içerisinde çalışılması gerektiğini ve havacılık alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi için zaman mefhumu gözetmeksizin çalışacağını vurguladı.

Hasan Taçoy KKTC’de 10 ’un üzerinde üniversite olduğunu ve KKTC’nin ilk Havacılık Üniversitesi olan Girne Üniversitesi’nin Havacılık ve Pilotaj bölümlerine öğrenci alıp eğitimlere başladığını söyledi. Taçoy, Girne Üniversitesi Pilotaj bölümünün eğitim uçuşlarının ilk kez ülkemizde Ercan Devlet Havalimanının kullanılarak yapılacağını belirterek, Pilotaj uçuş eğitimlerinin Ercan havalimanında yapılabilmesine olanak sağlayan TC-Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’ ye teşekkür etti.

Taçoy, son olarak Kıbrıs’ta havacılığın giderek büyüyeceğine inandığını ve istikbalin göklerde olduğunu söyledi.

Açılışın ardından, Girne Üniversitesi Standını ziyaret eden katılımcılar, Girne Üniversitesi Pilotaj bölümü hakkında detaylı bilgi alma hakkına sahip oldular.