Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Açılıyor
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2013, 16:51
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Doğu Akdeniz bölgesinin en büyük denizcilik üniversitesi olmayı hedefleyen ve ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarını Denizcilik Fakültesi, Deniz Bilimleri Fakültesi ve Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Fakültesi altında yapılandıran Girne Üniversitesi, mevcut teknolojik altyapısının sağladığı imkanlar doğrultusunda akademik faaliyetlerini genişletiyor.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Misyon ve vizyonunu daha geniş alanlara yaymayı planlayan Girne Üniversitesi, ileri bir hamle olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesini de açmaya karar vermiştir. Yeni fakültenin dekanlık görevine havacılık ve pilotluk konusunda deneyimli olan Prof. Dr. Doğan İbrahim atanmıştır. Fakülte ilk aşamada Pilotaj, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Sivil Hava Ulaştırma Lojistiği olmak üzere üç bölümden oluşacaktır.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Doğan İbrahim yaptığı açıklamada, günümüzde sivil havacılık sektörünün giderek geliştiğini ve eleman ihtiyaçlarının arttığını, bu bağlamda yeni fakültenin amacının günümüz modern sivil havacılığının ve bu sektöre bağlı olan kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu kalifiye pilot ve diğer elemanları yetiştirmek olduğunu söyledi.

Prof. İbrahim ayrıca, Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde sivil havacılığın ihtiyacı olan ara elemanları yetiştirmek amacı ile ön lisans eğitimine de önem verileceğini ve bu amaçla bir yüksek okulun öğretime açılması için gerekli hazırlıkların ivedilikle yürütülmekte olduğunu vurguladı.

Dekan Prof. Dr. Doğan İbrahim, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi altyapısının eğitim faaliyetlerini en güncel standartlarda vermenin yanısıra, havacılık ve uzay bilimlerinde de ileri araştırmalar yapmak üzere tasarlandığını belirtti. İbrahim, temel amacın kaliteli bilimsel araştırmalar yapmanın yanısıra, teknolojik gelişmelere de katkıda bulunmak, öğrencilere en yeni bilgiler içeren eğitim ortamı sunmak ve öğrencileri kendine güvenen, sorumluluğunu her şeyin üstünde tutan, akılcı, yaratıcı ve özgür düşünceye sahip bireyler olarak yetiştirmektir dedi.