Girne Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Züleyha ÖZER YAZGAN: “Yaşlılıkta Ortaya Çıkabilecek Sağlık Sorunları İçin Düzenli Hekim Kontrolü Şart”
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2017, 14:29

Girne Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Züleyha ÖZER YAZGAN, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan “Yaşlılara Saygı Haftası” na dikkat çekti.

Girne Üniversitesi Hastanesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yazgan;  “1982 yılından bu yana 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Kelime anlamıyla yaşlanmak, canlı her organizmanın büyümesini ve gelişimini içeren sürekli ve tahmin edilebilir bir süreçtir” dedi.

Nasıl Ve Ne Hızda Yaşlandığımız Genlerimize, Çevresel Etkenlere Ve Yaşam Tarzımıza Göre Değişir

Yaşlanmak organların işlevinin ve vücut sistemlerinin yavaş yavaş azalmasını beraberinde getiren kaçınılmaz bir durumdur,engellenemez. Fakat nasıl ve ne hızda yaşlandığımız genlerimize, çevresel etkenlere ve yaşam tarzımıza göre değişir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler özellikle kişinin sosyal yaşamını da etkilemekte, üretkenlikten uzak, yalnız bir hayata kişiyi mahkum edebilmektedir. Yaşlanma ile birlikte artan kronik hastalık sıklığı, iskelet sistemi, görme ve duyma yetisindeki kayıplar ile kişinin sosyal çevresi daralmakta, günlük yaşam aktivitelerinin de benzer nedenlerle azalması ya da kaybı, yaşlılığın bir sorun olarak algılanmasına neden olmaktadır.

İleri Yaş Grubunda Bildirimi Yapılmayan Hastalık Sayısı Çok Yüksek

Bir kişinin yaşlandıkça uyarılara tepki verme süresi artar. Bağışıklık sisteminde görülen yavaşlama nedeniyle, bir hastalık sonrası tekrar sağlığına kavuşmak daha uzun zaman gerektirebilir.İleri yaş grubunda bildirimi yapılmayan hastalık sayısı çok yüksektir. Pek çok sorun, yaşlının kendisi veya yakınları tarafından “yaşlılıktandır” denerek göz ardı edilmektedir. Oysa bu belirtiler tedavisi mümkün olan bir hastalığın habercisi olabilir, fakat hekime başvurulmadıkça ya tedavi edilemez ya da iyileşmesi gecikerek kişiyi günlük yaşamında bağımlı hale getirir.

Her Yaşta Olduğu Gibi Yaşlılıkta da Akılcı İlaç Kullanımı Temel İlke Olmalıdır

Altmış beş yaş ve üzeri kişilerin çoğunda bir veya iki kronik hastalık bir arada bulunmaktadır. Bu nedenle hastanelerde en uzun süre kalan hastalar ileri yaş grubundakilerdir. Yine özellikle ek problemler nedeniyle kullanılan ilaç sayısının giderek artması, beraberinde bilinçsiz ve aşırı ilaç kullanımını da getirmekte, bu da ilaçların yan etkilerine maruz kalınmasına ve sağlığın olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Her yaşta olduğu gibi akılcı ilaç kullanımı temel ilke olmalıdır.

Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, aşılama programları (grip aşısı, zatürre ve menenjit aşıları vb.), kanser taramaları, kronik hastalıklar açısından düzenli takip, görme ve işitmenin korunması için düzenli hekim muayenesi, alkol ve sigara kullanımından uzak durma ve özellikle doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunma sağlayacaktır. “Sağlıklı bir yaşlılık unutmayalım ki herkesin hakkı” diyen Dr. YAZGAN, özellikle bu hafta dolayısıyla yaşlıların yanında olmanın önemine de vurgu yaptı.