Girne Üniversitesi Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz Genişlemesi Fizibilite Çalışması’na Ev Sahipliği Yaptı
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2015, 10:47
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün himayesinde yürütülen ve KKTC’yi de kapsayacak olan Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi kapsamında Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) genişlemesi fizibilite ön toplantısı 20 Nisan 2015 tarihinde Girne Üniversitesi’nin Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki Denizcilik Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, gemi trafiğinin yoğun ve riskli olduğu İzmir, İzmir Körfezi ve Kuzey Ege ile Mersin ve İskenderun bölgelerini kapsayan Bölgesel Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri (GTHS) ile bu sistemlerin bağlanacağı Ankara Gemi Trafik Yönetim Merkezi’nin (GTYM) kurulum çalışmalarına bağlı olarak Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi kapsamında, Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) genişlemesi fizibilite ön toplantısı 20 Nisan 2015 tarihinde Girne Üniversitesi’nin Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki Denizcilik Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. İlkay Salihoğlu; Gemi Trafik Yönetimi Sistemi Projesi Bölgesel Deniz Trafiği İçin Hayati Önemde…

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. İlkay Salihoğlu, Gemi Trafik Yönetimi Sistemi Projesi’nin bölge deniz trafiği için hayati önemde bir proje olduğuna dikkat çekti ve ilgili paydaşların ortak çalışması sonucunda KKTC Gemi Trafik Hizmeti Sistemi Kurulması’nın da KKTC denizciliği açısından son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.

Gemi Trafik Yönetimi Sistemi Projesi Kapsamında KKTC Gemi Trafik Hizmeti Sistemi Kurulması Gündemde…

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün himayesinde yürütülen Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi kapsamında Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) genişlemesi fizibilite çalışmasına Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Proje yüklenici firma olarak SELEX, Türkiye Cumhuriyeti’nden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd.Şti., İTÜ KKTC Eğitim ve Araştırma yerleşkesi ve KKTC Limanlar Dairesi Başkanlığı katkı koyuyor. KKTC’nin de Bölgesel Gemi Trafik Sistemleri (GTHS)’ne dahil edilmesi ve KKTC Gemi Trafik Hizmeti Sistemi kurulması konusunda kapsamlı bir çalışma yapan Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Görevlisi Kaptan Mehmet Emin Debeş de Girne Üniversitesi adına komisyona katılıyor.