Girne Üniversitesi Denizcilik Kursları Devam Ediyor
Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2013, 14:38
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:44

Girne Üniversitersi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Denizcilik Fakültesi tarafından verilen eğitimin devamı olarak, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Gemi Adamları Eğitimi için gerekli olan sertifika programları yeni açılacak kurslarla sürdürülecektir.

Bu kapsamda açılan kurslara katılıp başarılı olanlara T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından onaylı toplam 42 sertifika programı belgesi verilmektedir.

Fakülte Dekanı Prof.Dr.Mustafa Altunç’tan alınan bilgilere göre 42 adet sertifikanın 37 adedi, fakülteye kayıtlı kaptan yetiştiren Güverte Bölümü ve gemi makinaları mühendisi yetiştiren Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin mesleğe atılabilmeleri için gerekli olan sertifika programlarıdır.

Öğrencilerin sertifikaları zamanında almamaları halinde eğitimlerini tamamlamaları mümkün olmadığı gibi, bazı sertifikalara sahip olamamaları halinde de mesleklerini yapmaları mümkün değildir. Bu nedenle sertifika programlarının düzenli sürdürülmesi ve ihtiyacı olanlara zamanında verilmesi zorunludur.

Dekan Prof.Dr.Mustafa Altunç, sertifika programlarının yalnız öğrencilere yönelik olmadığını ve Yat Kaptanı (499 GT) Eğitimi, Yağcı Eğitimi, Gemici Eğitimi, ECDIS, ile GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) sertifika programlarının halka da açık olduğunu belirtti. Bunlardan Yat Kaptanı (499 GT) Eğitimine talep oldukca yoğundur. Adı geçen kısa dönem eğitim kurslarının devamı Mart ayında yapılacaktır. Mart ayı kurslarına başvurular ve kayıtlar ise Ocak ve Şubat aylarında yapılacaktır.

Dünya ve Türkiye piyasalarında kalifiye denizciye olan ihtiyaç açığınının kapanmasına katkıda bulunmak, can ve mal güvenliğini ön plana çıkaran ve lider olma özelliklerine haiz mezun denizciler yetiştirmeyi hedef edinen GÜ Denizcilik Fakültesi en iyi eğitim ve öğretimi verebilmek amacı ile düzenli ve sürekli olarak ders ve sertifika programlarını güncellemekte ve eğitim öğretim alanında en modern yöntemleri uygulamaktadır.