Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne Üye Olarak Dünyadaki Saygın Yerini Tescilledi
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2022, 12:00

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne (IAMU) üye olarak, dünyanın önde gelen denizcilik üniversiteleri arasındaki yerini tescilledi. Yaklaşık dört yılı aşkın bir süredir, dokümantasyon, eğitim olanakları ve eğitim kalitesi yönünden incelenen Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, 9-11 Haziran 2022’de geçirdiği denetimin ardından, Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne kabul edilerek dünyanın en kaliteli 69 denizcilik akademi ve üniversitesinden biri olarak ilan edildi.

Girne Üniversitesi, dünyanın en iyi denizcilik üniversiteleri arasında!
1999’da kurulan Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği IAMU, Japon Nippon Vakfı’nın, dünya denizciliğinin gelişimi yararına desteklediği bir oluşum. Aralarında ABD’den U.S Merchant Marine Academy, California University ve Massachusettes Maritime Academy, Japonya’dan Tokyo University of Marine Science and Technology, Norveç’ten Southeast University, Danimarka’dan Svendborg International Maritime Academy gibi denizcilik üniversitelerinin bulunduğu IAMU, üniversiteler arası ortak projelere liderlik ederek Dünya Denizcilik Örgütü IMO’ya yön verecek nitelikte çalışmalara imza atan bağımsız bir organizasyon. Türkiye’den yalnızca İstanbul Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi’nin üyesi olduğu kurum, 2010’dan bu yana, dünya üzerindeki bilimsel araştırmalarda daima en yüksek akademik ve maddi desteği arkasına alarak, denizcilik, deniz bilimleri eğitim ve entegrasyon ağını elinde tutuyor.

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne (IAMU) üye olması aynı zamanda ülke tanıtımı açısından büyük bir önem taşıyor.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “Bir hedef olarak belirlediğimiz IAMU üyeliğini; politik izolasyonlar başta olmak üzere, zorlu geçen bir süreç sonunda aldık.”
Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, yirmi yılı aşan tarihi ve binlerce mezunuyla, Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin, kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitesi’nden transferinden bu yana, bir hedef olarak belirledikleri IAMU üyeliğini; politik izolasyonlar başta olmak üzere, zorlu geçen bir süreç sonunda aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Salihoğlu, “Yükselmekte olan akademik başarımız, artan öğrenci sayılarımız ve akademik personel başına düşen 1,5 bilimsel yayın oranımızın yanı sıra IAMU üyeliğimiz de haklı bir gurura vesile olmuştur” dedi. Denizcilik ve deniz bilimleri alanındaki hedeflerinin çok daha büyük olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Salihoğlu, yaşanan bu gururlu anın, gelecek günlerde yaşanacak daha büyük başarıların sadece bir habercisi olduğunu ifade etti.

Doç Dr. Fatih Hüseyinoğlu: “Birbirinden kıymetli üniversitelerle kurulan bu büyük bağı; öğrenci ve akademisyen değişim programları ve ortak projelerle en iyi şekilde değerlendireceğiz.”
Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Fatih Hüseyinoğlu ise birbirinden kıymetli üniversitelerle kurulan bu büyük bağın, birlikte çalışılabilecek çok sayıda proje için büyük bir imkan sunduğunu hatırlatarak, bu imkanı en iyi biçimde değerlendireceklerini ifade etti. Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve bağlı meslek yüksekokullarının, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri ile lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile denizcilik eğitiminin öncü kuruluşlarından biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hüseyinoğlu, “IAMU üyeliği ile birlikte başlayacak olan öğrenci ve akademisyen değişim programları ve yapılacak ortak bilimsel çalışmalar, Girne Üniversitesi ve ülkemiz için önemli bir artı değer oluşturacak” dedi.

Volkan Varışlı: “KKTC’yi profesyonel denizci yetiştiren, mezunları aranan bir denizcilik eğitim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.”
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Uzakyol Baş Müh. Volkan Varışlı da oldukça yoğun geçen, zorlu başvuru sürecini değerlendirdi. Girne Üniversitesi kurulduğundan bu yana, tüm olanaklarıyla ve eğitimci kadrosuyla, bu tür organizasyonlara daima üye olabilecek biçimde hazır olduğunu vurgulayan Varışlı, “Bizler için zor olan, denetlenme hakkının üyelerin oy birliği ile kazanılmasıydı” ifadesini kullandı. Gerek dokümantasyon, gerekse sabır ve mücadele gerektiren bu süreci birebir ilişkilerle yönettiklerini ifade eden Varışlı, “2018’de ilk başvurumuzu yaptığımız IAMU Üyeliği için 2021’de Mısır’da yapılan kongre oylamasında büyük bir çoğunluğun desteğini aldık. 2022’nin Haziran ayında, IAMU adına, Danimarka’dan SIMAC Enstitü yöneticisi Prof. Dr. Capt. Jan Askholm tarafından yürütülen denetlemenin olumlu sonuçlanması ile IAMU Üyeliğine hak kazandık” dedi.

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin üyelik sürecinde pek çok denetimden geçtiğini söyleyen Varışlı, “Eğitim kayıtlarımız ve dokümantasyon dışında, eğitim simülatörleri, denizde güvenlik eğitim merkezi, denizcilik kütüphanesi, Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi denizcilik eğitimleri birimi, Bologna Süreci çalışmalarımız, İnsan kaynakları departmanı ve Fen Bilimleri Enstitüsü denetlenmiştir. Fiziksel olanakların denetini müteakiben denetçi; fakülte öğrencilerinden belirlenen bir grupla, baş başa değerlendirme görüşmesi de yaptı. Oldukça ciddi çapraz kontrol ve müfredat denetiminin ardından IAMU denetçisi, sonuç raporu hakkında hiçbir geri besleme yapmadan üniversitemizden ayrıldı. Ayrılmadan önce, GÜNSEL ve Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Merkezi’ni de ziyaret eden Prof. Dr. Jan Askholm, raporunu geçtiğimiz ay Gürcistan’da gerçekleşen IAMU Kongresinde, üye üniversitelerin temsilcileri ile paylaştı. Yapılan son oylamada büyük bir destekle üyelik sürecimiz onaylanmış oldu” dedi.

Volkan Varışlı, bundan sonraki hedeflerinin ise, yabancı bayrak devleti onay süreçlerini tamamlayarak, Girne Üniversitesi nezdinde, KKTC’yi Filipinler ve Hindistan’ın ardından, profesyonel denizci yetiştiren, mezunları aranan bir denizcilik eğitim merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.