Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Amatör Denizci Kursu Belgeleri Törenle Verildi
Eklenme Tarihi: 06 Ekim 2015, 15:20
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

toplu

Belgeyi almaya hak kazanan 11 Kişi 24 metreye kadar olan yatları dünyanın her yerinde sorunsuz olarak sevk ve idare etme hak ve yetkisine  sahip oldular

Bu yıl (ONUNCU) 10.’sunu gerçekleştirilen “Amatör Denizci ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü” Yeterlilik Kursu’nu başarı ile tamamlamış 11 kursiyer Amatör Denizci belgelerini törenle aldı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, YDÜ Kampüsü Denizcilik Fakültesi Mavi Salon’unda gerçekleştirilen törende kursu başarı ile tamamlayan 11 kursiyere “Amatör Denizci ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü”belgeleri takdim edildi. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Girne Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlkay Salihoğlu; Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültemizin “”Amatör Denizcilik Eğitimi” sonucu 11 kursiyer başarılı olmuştur. 11 Aday amatör denizci ehliyetini almaya hak kazanmıştır. Üniversitemiz ulusal ve uluslararası kamu menfaati doğrultusunda hizmetlerini sürdürmekte ve halka açık bu çalışmalarla toplumla bütünleşme projelerini kesintisiz olarak yürütmektedir” dedi.

1

Prof. Salihoğlu, Üniversitemizin başlıca üç görevi var; Eğitim yapmak, Araştırma yapmak, Topluma katkıda bulunmak. Bizlerde bu kurslarla topluma katkıda bulunuyoruz. Denize meraklı, denizi seven insanlara istediklerini yapabilmeleri için yasalar çerçevesinde bunu yapabilmelerini sağlıyoruz. İnsanın kendini geliştirmesi, insanın doğayla bütünleşmesi ve yaşamında kendine zaman ayırması  önemli şeylerdir. Biz amatör denizcilik kursu düzenlemekle katılımcılara bu olanağı veriyoruz, yaşamlarına katkıda bulunuyoruz. Hem bilgilerini, hem yeteneklerini geliştiriyorlar.  “Amatör Denizci ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü” kursuna katılıp başarılı olanları kutlarım.

2

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Altunç ise konuşmasında; Kısa süreli bir kursla amatör denizci ehliyeti belgesini almaya hak kazanan arkadaşlarımız için bugün toplanmış bulunuyoruz. 10.’sunu Girne Üniversitesi  olarak yaptığımız bu kursun sonucunda 11 kişi başarı ile bu belgeyi almaya hak kazanmışlardır. Bu belge ile 24 metreye kadar, amatör bir şekilde yani hiç bir ticari kaygı sağlamadan, dünyanın her bir yerine her limanına, bütün sularda serbestçe, rahat bir şekilde seyir imkanına sahip olacaklardır” dedi.

3

Prof. Altunç; “Denizcilik fakültesi bildiğiniz üzere 1996 yılında YDÜ Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İ.Günsel hocamız tarafından bugün bizim bile hayal edemediğimiz bir seviyede kurulmuş bir fakültedir. 6 kişi ile başladığımız fakültede bugün 700’ü geçen  öğrenci sayısı ile, dünya denizcilik sektörünün ihtiyaçlarına yönelik olarak rekabet edebilecek nitelikte mezunlarıyla,  gururla ve eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Bugün, denizcilik alanında 3 fakülte, havacılık alanında 1 fakülte ve yeni oluşturulacak olan 5 fakülte ile birlikte eğitimini sürdürecek olan Girne Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılışı Girne’de 15 kasım’da yapılacak ve artık Denizcilik Fakültesi, diğer fakültelerle birlikte eğitimini Girne’de sürdürecek.”

4

Altunç sözlerinin sonunda “Denizciliğe gönül veren ve aramıza katılan 11 kişi için Denizcilik Fakültesi olarak çok mutluyuz, aramıza hoşgeldiniz, denizciliği sevdirebildiğimiz oranda biz görevimizi yapmış durumdayız ,hayırlı uğurlu olsun Allah selamet versin”, dedi.

Konuşmaların ardından kursiyerlere Girne Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlkay Salihoğlu ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Altunç tarafından  “Amatör Denizci ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü” belgeleri takdim edildi.

Bu ehliyetle amatör denizciler, 24 metreye kadar olan yatları dünyanın her yerinde sorunsuz olarak sevk ve idare etme yetkisine  sahip oldular.