Girne Üniversitesi, Çevre ve Sosyal Sorumluluk Kulübü İle Temiz Düşün Projesinde Temiz Düşünen Sokaklar ve Mahalleler İle Parklar Uygulamasına Katkı Sağlıyor
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017, 13:44
Son Güncelleme Tarihi:31 Ekim 2017, 06:40

Cumhurbaşkanlığı çevre temizlik ve çevre koruma projesi Temiz Düşün kapsamında, ülke genelindeki refüj temizliği seferberliğinin ardından, yerel yönetimler, muhtarlıklar ve yurttaşlar iş birliğinde ülke genelinde hayata geçirilecek olan “Temiz Düşünen Sokaklar ve Mahalleler” projesine başlıyor.

Muhtarlar tarafından bölge sakinlerinin görüşleri ile birlikte belirlenen sokaklar ve parklar, projenin ana uygulama alanları olacaktır. Belirlenen alanların temizlenmesi, çiçeklendirilmesi, fidan ekimi ve fidanların aileler ile çocuklar adına sahiplendirilmesi, geri dönüşüm noktaları oluşturulması, kırık olan şehir mobilyaları ve çöp bidonlarının değişimi gibi faaliyetleri kapsayacak uygulama ile temiz düşünülen, temiz bırakılan, kirletilmeyen ve sahip çıkılan alanlar yaratılması hedefleniyor.

Bu kapsamda 4 Kasım tarihinde ilk uygulamaya Girne Üniversitesi’nin de yer aldığı Doğanköy bölgesinde başlanıyor. Uygulamaya ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaşan Temiz Düşün projesi Girne bölgesi sorumlusu Oya Kutsal, Girne Belediyesi ile Doğanköy Muhtarlığı iş birliğinde uygulama alanı olarak Doğanköy’de bulunan çocuk parkının seçildiğini belirtti.

Girne Üniversitesi öğretim elemanı Yard. Doç. Dr. Serkan Sancak ve Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Çağan Erkol, Temiz Düşün projesi Girne bölgesi sorumlusu Oya Kutsal ile birlikte parkın yerinde incelenmesine katılarak, proje çalışmalarına başlayacaklarını ve bulundukları topluma katkı sağlamaktan mutlu olduklarını belirtti.