Girne Üniversitesi Bayrağı Altında Girne Kentimiz Havacılık ve Denizcilik Sektörleri’nin Uluslararası Bir Merkezi Olma Yolunda
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 17:54
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

2wew

Turistik potansiyeli dünyaca bilinen Girne kentimiz Girne Üniversitesi’nin ulusal ve uluslar arası havacılık ve denizcilik sektörlerine halen koyduğu ve giderek artan bir ivmeyle koymaya devam ettiği katkılarla, 2015 yılından itibaren Girne Üniversitesi bayrağı altında bir havacılık ve denizcilik eğitim merkezi olarak da tanınma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, bir basın açıklaması yapan Girne Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ediz Tuncel, Girne Üniversitesi’nin Girne’nin merkezindeki kampüs inşaatının kısa sürede tamamlanmasıyla ve Girne Üniversitesi’nin eğitimlerinin 2015-2016 akademik yılından itibaren yeni kampüsünde devam ettirilmesiyle birlikte Girne kentimizin artık sadece dünyaca ünlü bir turizm merkezi olarak değil, havacılık ve denizcilik sektörlerine nitelikli eleman yetiştiren dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak da anılacağını belirtti. Yrd. Doç. Dr. Tuncel yaptığı açıklamada, “Girne Üniversitesi’nin Doğu Akdeniz coğrafyası’nda özellikle havacılık ve denizcilik sektörlerine Girne’nin merkezinden yapacağı katkı, Girne’nin ve ülkemizin imajını zenginleştirecek, Girne Üniversitesi’nin bayrağı altında Girne’nin bir havacılık ve denizcilik eğitim merkezi olarak anılmasını sağlayacak, ülkemizin katma değerlerine de değer katacaktır. Sadece havacılık sektörünün ihtiyaçlarına bakarsak, 2003 yılından 2015 yılına kadar dünyanın iki dev uçak üreticisi olan Boeing ve Airbus firmalarına verilen uçak siparişi 24 bine ulaştı ve bu sayı da her geçen yıl artıyor. Buna paralel olarak da sadece ulusal havacılık sektöründe değil, uluslar arası havacılık sektöründeki nitelikli eleman ihtiyacı da giderek artıyor. Günümüzde özellikle havacılık sektörünün on, onbeş yıl sonrasındaki ihtiyaçları bile net olarak görülebilmektedir. Bu bağlamda, uluslar arası havacılık kriterlerine tam uyumlu eğitim programlarını İngilizce olarak sunan Girne Üniversitesi’nin havacılık bölümleri havacılık sektöründe kariyer yapmak isteyen gençlerimize ve dünya gençliğine eşsiz bir fırsat sunuyor…” dedi.

UK_visual1

Genel Sekreter Tuncel; Girne Kentimiz Girne Üniversitesi Bayrağı Altında Dünyanın Sayılı Havacılık ve Denizcilik Eğitim Merkezlerinden Biri Olacak…

Tuncel gelecek akademik yıldan itibaren yeni açılacak fakülte ve bölümlere de değinerek, “Girne kentimiz Girne Üniversitesi’nin bayrağı altında dünyanın sayılı denizcilik ve havacılık eğitim merkezlerinden biri olarak anılırken 2016 yılından itibaren açılacak 5 yeni fakülte ve 17 yeni bölümle Girne kentine ve ülkemiz yüksek öğrenim sektörüne yeni bir ivme de kazandırılacak.” dedi.