Girne Üniversitesi Araştırma Ekibi KKTC’nin Doğal Enerji Potansiyeline Dikkat Çekti
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2014, 21:57
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Bilim Ekibi ülkemizin giderek artan enerji ihtiyacına vurgu yaptı ve ülkemizin doğal enerji potansiyelini değerlendirdi.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Üniversitesi Bilim Ekibi ülkemizde giderek artan enerji ihtiyacını fosil bazlı ve oldukça pahalı olan enerji kaynaklarıyla karşılamak yerine, ülkemizin coğrafi konumundan dolayı doğal potansiyel olarak var olan rüzgar ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarıyla karşılanabileceğini, orta ve uzun vadede bu tür enerji kaynakları kullanmanın çok daha ekonomik olacağını vurguladı.

Girne Üniversitesi Bilim Ekibi’nin verdiği bilgilere göre, kullanımı oldukça pahalı olan ve kaynak olarak da giderek azalan fosil bazlı enerji kaynaklarının ekosisteme verdiği zararlarlar yanında, ekonomik olarak da külfetinin çok yüksek olduğu vurgulandı. Buna karşın, değişen iklim şartları sayesinde rüzgar ve güneş enerjisinde çok büyük değişkenliklerin yaşanmış ve elde edilen verilere göre, 2000 yılında Dünya ülkelerinin 18,039 MW olan rüzgar enerji gücü, 2009 yılında 152,000 MW’ye, 2012 yılında ise 260,000 MW’ye yükselmiştir. Ayrıca, rüzgardan enerji elde eden türbin maliyetleri de son 15 yılda yüzde elli oranında düşmüştür. Almanya, Norveç, Danimarka, ABD, Japonya, Fransa gibi gelişmiş ülkeler alternatif ve ucuz enerji kaynağı olarak rüzgar enerjisi üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Danimarka daha şimdiden enerji ihtiyacının 20%’sini rüzgar ve güneş enerjisinden karşılamaktadır.

Girne Üniversitesi Bilim Ekibi’nin verdiği bilgiye göre, Avrupa Birliği normlarına göre ülkede kullanılan enerjinin en az 13% kadarının sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde etme zorunluluğu vardır. K.K.T.C.’de elektrik fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama değer yaklaşık olarak 1kWh 0,19 €’dur. Yapılan araştırmada, yılın en az 10 ayı etkisini gösteren güneş ve rüzgardan enerji elde edilmesinin uygun bir yatırım olduğu, hatta rüzgardan elde edilen elektrik enerjisi maliyetinin kWh’ının 0,015€ ile 0,017€ gibi çok düşük bir maliyeti bulunduğu da tespit edilmiştir.