Girne Üniversitesi 5 Yeni Fakülte ile 17 Yeni Bölüm Açıyor
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 11:09
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

21101

Girne Üniversitesi Senatosu Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Kurulmasına Karar Verdi.

Girne’de yerini alan Girne Üniversitesi mevcut bulunan 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 12 bölümüne, yeni 5 fakülte ve 17 bölüm ekliyor.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Girne’nin yeni çekim merkezi olan Girne Üniversitesi Senatosu aldığı karar doğrultusunda 2015-2016 akademik yılına yönelik olarak Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi açılmasına ve bu fakültelere bağlı 17 yeni bölüm kurulmasına karar verdi. Yenilikçi vizyonu ve eğitim anlayışı ile fark yaratmaya başlayan Girne Üniversitesi, açılacak yeni fakülte ve bölümleriyle Girne’de yeni ufuklar açarak büyümeye devam ediyor.

Açılacak yeni 5 fakülte ve 17 bölüm haricinde, Girne Üniversitesi bünyesinde yer alan mevcut bölümler Denizcilik Fakültesi’ne bağlı Deniz Ulaştırma Mühendisliği (Güverte) ve Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği, Deniz İşletmeciliği Fakültesi’ne bağlı Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Deniz Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Pilotaj, Uçak Mühendisliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Denizcilik Yüksekokulu’na bağlı Deniz Ulaştırma Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği, Denizcilik Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak da Deniz Ulaştırma ve İşletme, Gemi Makinaları İşletme ve Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümleridir.

20

5 Yeni Fakülte 17 Yeni Bölüm…

Girne Üniversitesi Senatosu kararına göre açılan yeni fakülteler Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültesi oldu. Bu Fakülteler bünyesinde açılacak olan bölümler ise Eğitim Fakültesine bağlı Türkçe eğitim yapacak olan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Türkçe Öğretmenliği Bölümü, Zihin Engellileri Öğretmenliği Bölümü, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü; Hukuk Fakültesi bünyesinde Türkçe eğitim yapacak olan Hukuk Bölümü; İktisat ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı İngilizce eğitim yapacak olan Bankacılık ve Finans Bölümü, Bilgisayar Enformatik Bölümü, İşletme Yönetimi Bölümü, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü; Mimarlık Fakültesi’ne bağlı Türkçe eğitim yapacak olan Mimarlık Bölümü, İç Mimarlık Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü; Mühendislik Fakültesine bağlı İngilizce eğitim yapacak olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Makine Mühendisliği Bölümleri yer almaktadır.

UK_visual1

Prof.Dr. İlkay Salihoğlu: Girne Şehrinin Yapısını ve Gelişim Vizyonunu Dikkate Aldık…

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. İlkay Salihoğlu, “Bu bölümleri açarken uluslararası yükseköğrenim ölçüt ve standartlarını, Girne şehrinin yapısını ve gelişim vizyonunu, Girne halkının beklentilerini, Girne’yi dünyayla hem bilimsel hem de pratik anlamda bütünleştirme adına hayata geçirilebilecek toplumsal fayda odaklı çalışmaları da dikkate aldık ve tüm bu konuları titizlikle değerlendirdik” dedi. Prof.Dr. İlkay Salihoğlu ayrıca, Girne’ye yakışan bir yükseköğrenim kurumu yarattıklarını ve mikro düzeyden makro düzeye şehrin, bölgenin, ülkenin ve uluslararası öğrencileriyle dünyanın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli bir eğitim vermek üzere 5 yeni fakülte çatısı altında 17 yeni bölüm açtıklarını ifade etti.