Girne Üniversitesi 36 Farklı Ülkeden 1050 Öğrencisi ile 9 Fakülte’de Yeni Akademik Yıla Başlıyor
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2015, 08:35
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

1a

Girne Üniversitesi’nde 9 Fakülte, 2 Yüksekokul ve 29 bölümde 36 farklı ülkeden 1050 öğrencisi ile yeni akademik yıla başlıyor

Girne Üniversitesi 2015-2016 akademik yılına Girne’nin mimari ve bilimsel sembolü olmaya aday yeni yerleşkesinde başlayacak. İlk akademik yılında 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 12 bölümüyle eğitime başlayan Girne Üniversitesi 2015-2016 akademik yılında mevcut akademik altyapısına 5 Fakülte ve 17 bölüm ekleyerek toplam 9 Fakülte, 2 yüksekokul ve 29 bölümünde 1050 öğrenciye eğitim verecek.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Eğitime başladığı dördüncü eğitim yılı içinde attığı önemli altyapısal ve eğitsel adımlarla kısa zamanda büyük bir gelişme kaydeden Girne Üniversitesi, açtığı yeni fakülte ve bölümlerle yeni akademik yıla başlıyor. 2015-2016 Akademik yılına yeni yerleşkesinde uzman eğitim kadrosuyla eğitim vermeye başlayacak Girne Üniversitesi, açılan yeni fakülte ve bölümlerle öğrenci sayısında gerçekleşecek artışı da göz önünde bulundurarak Girne yerleşkesinde yeni altyapısal düzenlemeleri de gerçekleştirdi.

girne-üni.-logo-yaz-l-

5 Yeni Fakülte, 17 Yeni Bölüm…

Girne Üniversitesi’nde, yeni açılan Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler, ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde açılan yeni bölümler, Eğitim Fakültesine bağlı Türkçe eğitim yapacak olan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Türkçe Öğretmenliği Bölümü, Zihin Engellileri Öğretmenliği Bölümü, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü; Hukuk Fakültesi bünyesinde Türkçe eğitim yapacak olan Hukuk Bölümü; İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı İngilizce eğitim yapacak olan Bankacılık ve Finans Bölümü, Bilgisayar Enformatik Bölümü, İşletme Yönetimi Bölümü, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü; Mimarlık Fakültesi’ne bağlı Türkçe eğitim yapacak olan Mimarlık Bölümü, İç Mimarlık Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü; Mühendislik Fakültesi’ne bağlı İngilizce eğitim yapacak olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü, ve Makine Mühendisliği Bölümleri bu sene yeni öğrencileri ile eğitime başlayacak. Girne Üniversitesi yeni açılan fakülte ve bölümlerinde de yerel ve ulusal önceliklere duyarlı bir üniversite olacak.

36 Farklı Ülkeden 1050 Öğrenci…

İki yıllık geçmişine rağmen 36 ülkeden 1050 öğrenciye eğitim veren Girne Üniversitesi, çok kültürlü yerleşkesiyle Girne’nin yeni yaşam merkezi ve çekim bölgesi olma yolunda hızla ilerliyor. Uluslararası üyelik, akreditasyon ve işbirliklerine büyük önem veren Girne Üniversitesi, uluslararası tanınırlığının yanısıra yeni açılan bölümleri ile bölgenin en önemli eğitim kurumu olma doğrultusunda ilerliyor. Dünya Üniversiteler Birliği (IAU), Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ve İslam Ülkeleri Üniversiteler Federasyonu’na (FUIW) üyelik çalışmaları, ile birlikte Almanya merkezli uluslarası akreditasyon kurumu olan ASIIN akreditasyonu için gerekli çalışmalar başlatıldı. T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün Denizcilik Eğitimi ile ilgili verdiği yetki doğrultusunda Girne Üniversitesi 42 alanda sertifika verme yetkisine sahiptir.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

İlkay Salihoğlu: “Yeni Akademik Yılda, Yeni Yerleşkemizde, Yeni Öğrencilerimizle Buluşacak Olmanın Heyecanı İçindeyiz”.

Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, bölgenin, ülkenin ve uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik nitelikli eğitim vermeye hazır bölümleriyle ve donanımlı yeni yerleşkeleriyle eğitime başlayacak olmaktan duydukları sevinci dile getirdi.“Bu akademik yıl bizim için diğer akademik yıllardan daha özel. Açtığımız yeni bölümlerimiz ile yeni yerleşkemizde eğitime başlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. Hedefimiz Girne Üniversitesi yerleşkesinin Girne’nin sembolü olması ve vereceğimiz nitelikli ve kaliteli eğitimle üniversite olarak şehrimizde ve dünyada bilimsel alanda da sembol bir yüksek öğrenim kurumu olmak. Yeni kurulan bir üniversite olmamız birçok yönden bizim için bir avantaj. Yeni yerleşke, yeni ekipmanlar, ve yeni heyecanı yılların eğitim ve öğretim geleneğiyle birleştiren akademik bir kadroya sahip olmak bizi eğitimde daha da üst noktalara taşıyacak avantajlarımız. Teknolojik olarak son derece donanımlı yeni bir yerleşkede öğrencilerimizin de bizim heyecanımızı paylaşacağını düşünüyorum” dedi.