Girne Üniversite ile Lefke Avrupa Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 01 Mayıs 2016, 15:26
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

2 (1)

Girne Üniversite ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında akademik işbirliğini sağlamak amacıyla bir protokol imzalandı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında arasında bilim, kültür ve sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek, her iki üniversiteyi uygun şekilde tanıtıcı faaliyetler yapmak konularında ikili anlaşma imzalandığı bildirildi. Protokol, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve Lefke Avrupa  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen tarafından imzalandı.

Törende, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.GÜNSEL ,YDÜ Kurucu Rektör Yardımcısı Tümer Garip , LAÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Ali Yükselen, LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Özgür Faruk, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, YDÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Bektaş ,Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ hazır bulundular.

5

Tüm Eğitim-Öğretim Alanlarında Ortak Araştırmalar, Projeler ve Yayınlar Yapılacak…

Yakın Doğu Üniversitesi Köşkünde gerçekleşen ve akademik anlamda sınırları çizmek maksadıyla imzalanan protokol uyarınca her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak; her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacaklar.

Üniversiteler Arasında Öğretim Üyesi ve Öğrenci Değişimi Olacak…

Yapılan anlaşmada her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi yapabileceği belirtildi.

6

Ortak Sempozyumlar, Kongreler ve Tanıtıma Yönelik Etkinlikler Düzenlenecek…

Yapılan anlaşma gereğince her iki üniversite kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ortak faaliyetlerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecekler.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “Bugün Adamızda Üniversite Olmanın Gereklerinin Yerine Geldiği Adımlardan Birisi Atılıyor.”

Girne Üniversitesi Rektör Vekili  Prof. Dr. İlkay Salihoğlu,  akademik işbirliği protokol töreninde yaptığı konuşmada, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’e teşekkür ederek; “Bugün adamızda üniversite olmanın gereklerinin yerine geldiği adımlardan birisi atılıyor. Aynı amaca hizmet eden üniversitelerimizin kendi aralarında iş birliği yapması herşeyi daha iyiye daha güzele götürmek, eğitimi,araştırmayı, topluma hizmeti daha ileriye taşımak için bir adım atıyoruz. Bu bir örnektir ve bunu daha da genişletilip devam etmeli  ancak o zaman gerçek anlamda gücümüzü ve topluma hizmeti daha ileriye götürebiliriz.” Dedi.

7

Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen: “Atılan İmzalar İki Güzide Üniversitemize De Çok Güzel Günlerin Başlangıcı Olacaktır.”

İmza töreninde konuşan Lefke Avrupa Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’de,  “Lefke Avrupa Üniversitesi olarak bugün bu anlaşmaya imza koymak gerçekten çok önemli bir olay, KKTC üniversitelerinin çeşitli uluslararası ve Türkiye ile olan anlaşmaları vardır ama bu kapsamda bizim kendi aramızda çeşitli izolasyonların her zaman hissedildiği bir coğrafyada yaşayan kişiler olarak, üniversiteler olarak kendi aramızdaki bu işbirliğimiz diğerlerinden çok daha ayrı bir yer ve çok daha ayrı bir önem arz ediyor. Bizler için bu vesileyle bu günün bizim için çok kıymetli ve özel bir gün olduğunu tekrar belirtmek isterim. Bugün atacağımız imzaların iki güzide üniversitemize de çok güzel günlerin başlangıcı olacağını vurgular, hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektör ve Heyeti Onuruna YDÜ Köşkünde Yemek

İşbirliği protokol imza töreninin sonunda çekilen anı fotoğrafının ardından Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Ali Yükselen ve heyeti onuruna  YDÜ Köşkünde yemek verdi.