Girne Sanat Müzesi Kuruluyor
Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2015, 15:55
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

GirneSanatMuzesi

–    Girne Üniversitesi, Sanat Müzesi için Kıbrıslı Türk sanatçılara ait 50 tablosunu ve eski bir konağı tahsis etti.

Girne Sanat Müzesi, Girne Üniversitesi tarafından kuruluyor. Girne’nin ve ülkenin sanat yaşamında yeni bir sayfa açması hedeflenen Girne Sanat Müzesi’nde Kuzey Kıbrıs’ın sanatçılarının eserlerinin yanı sıra dünyanın tanınmış sanatçılarının eserlerini gezici sergiler aracılığıyla sanatseverlerle buluşturulacak.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Girne gibi turistik bir şehirde sanat müzesi olmamasının büyük bir eksiklik olduğu tespitinden hareketle Girne Hirondelle Kavşağı’nda bulunan bir eski konağı restore ederek sanat müzesine dönüştürme kararı aldı.  Bu karar doğrultusunda başlatılan restorasyon çalışmaları ve iç mimari düzenlemeleri sonrasında Girne’nin sanatsal kimliğiyle özdeşleşmesi öngörülen bina, Girne Sanat Müzesi olarak Kıbrıslı Türk ve dünyaca ünlü sanatçılar ile sanat severlerin  hizmetine girecek. Sürekli değişik sergilerin yer alacağı müze koleksiyonunda şimdiden Kıbrıslı Türk sanatçılara ait 50 tablo bulunuyor.

Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan: “Girne’ye, Sanatçılara Ve Sanatseverlere Artı Değer Sağlamaktan Mutluyuz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan “ Girne Üniversitesi Sanat Müzesi Girne Üniversitesi olarak sanata ve sanatçıya verdiğimiz değerin ve desteğin sanatsal bir mimari yapıda vücut bulmuş somut bir ifadesidir.  Restorasyonu tamamlandıktan sonra sergi alanları olan bir sanat müzesine dönüştüreceğimiz bu geleneksel Kıbrıs evinde tüm KKTC’li sanatçılar eserlerini sergileyebilecek ve tüm sanatseverler de sanatla  iç içe olabilecekler” dedi. Girne Üniversitesi olarak eğitimin yanı sıra bulundukları şehrin kültürel yapısına ve kalkınmasına da artı değer koymayı şiar edindiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan “Girne gibi son derece güzel ve turistik bir kentte bir sanat müzesi olmamasının büyük eksiklik olduğunu düşünerek bu önemli kültür projesini başlattık. Ülkemizin ve dünyanın değerli sanatçılarının düş ve duygu evrenlerinde yoğrularak hayat bulacak sanat eserlerini sergileyeceğimiz Girne Üniversitesi Sanat Müzesi Girnemizin kültürel yaşamına, hem KKTC’li sanatçılara hem de sanatseverlere artı değer katacak kültürel bir çekim merkezi olacaktır. Girne’yi ziyaret eden turistlere Kıbrıslı Türk sanatını, sanatçılarını tanıma ve Kıbrıslı Türk sanatçıların eserlerini izleme imkanı sunacağız. Açtığımız müze ile Girne’nin turizm potansiyeline de katkı sağlayacağız” dedi.

Haber Videosu