Gemi Trafik Hizmetleri Genişlemesi Projesi KKTC’yi de Kapsayacak
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2015, 11:56
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:44

result

Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün himayelerindeki “Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) Genişlemesi” projesi KKTC’yi de kapsayacak.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün himayelerindeki “Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) Genişlemesi” projesi ile ilgili ön toplantı 20 Nisan 2015 tarihinde (Pazartesi) KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Girne Üniversitesi ve İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri işbirliğinde Girne Üniversitesi’nin Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki Denizcilik Fakültesi binasında gerçekleştirilecektir.

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Serdar KUM’un tez danışmanlığını yürüttüğü Girne Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kaptan Mehmet Emin DEBEŞ’in akademik çalışmaları doğrultusunda, Mersin Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri (GTHS) alanının büyütülmesi ile Doğu Akdeniz’de seyir emniyetinin daha etkili sağlanması ve KKTC’nin GTHS’ne kavuşturulması amaçlanmaktadır.

Kaptan Mehmet Emin Debeş’den KKTC’de GTHS Sistemi Kurulmasına İlişkin Çalışma…

Kaptan Mehmet Emin DEBEŞ, KKTC GTHS ile ilgili ilk çalışmasını I. Ulusal Gemi Trafik Hizmetler Kongresi’nde (08 – 09 Aralık 2014, İstanbul) “KKTC’de GTHS Sistemi Kurulmasına İlişkin Bir Çalışma” başlıklı yayın ile sunmuştur.

Bölgesel Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri Girne Üniversitesi’ndeki Toplantıda Ele Alınacak…

Girne Üniversitesi’nin Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki Denizcilik Fakültesi’nde yer alacak toplantıda,  gemi trafiğinin yoğun ve riskli olduğu, tehlikeli yüklerin büyük bir kısmının elleçlendiği, yolcu taşımacılığının yapıldığı, İzmit, İzmir Körfezi ve Kuzey Ege ile Mersin ve İskenderun Körfez Bölgelerini kapsayan Bölgesel Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri (GTHS) ile bu sistemlerin bağlanacağı Gemi Trafik Yönetim Merkezi’nin seyir emniyetine katkıları ele alınacaktır.

Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi kapsamında gerçekleştirilecek GTHS Doğu Akdeniz – KKTC genişlemesi fizibilite çalışması komisyonunda yer alacak kuruluşlar; T.C. UDHB Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd.Şti., İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri ve Girne Üniversitesi olarak bildirildi.