Enver Yetkili Mağusa Limanı İle İlgili Seminer Verdi
Eklenme Tarihi: 09 Şubat 2014, 21:12
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Girne Üniversitesi öğretim elemanı ve Kıbrıs Limanarı’nın Dünü, Bugünü ve Stratejik Önemi adlı bilimsel çalışmanın araştırmacı-yazarı Kaptan Enver Yetkili, Mağusa Limanı’nın tarihsel süreci ve stratejik önemi konusunda seminer verdi.

Mağusa’da Rauf R. Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda yer alan seminerde, Enver Yetkili Kıbrıs Limanları’nın Dünü, Bugünü ve Stratejik Önemi adlı kitabından kesitlerle Mağusa Limanı’nın tarihsel süreçteki gelişimini, Kıbrıs üzerindeki ekonomik ve politik etkilerini, Mağusa Limanı’nın Doğu Akdeniz bölgesindeki stratejik önemini yazılı ve görsel verilerle destekleyerek anlattı. Konuyla ilgili olan kesimler seminere büyük ilgi gösterdi.

Halen Girne Üniversitesi öğretim elemanı olarak akademik çalışmalarına devam eden Enver Yetkili, 1969’da Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra Kıbrıs’a dönmüş ve KKTC’de kılavuz kaptanlık, başkılavuzluk Liman Başkanlığı ve Limanlar Dairesi Müdürlüğü görevinde de bulunmuştur.