Dünya Okyanuslarında Örnekleme Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2016, 13:53
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

[center]ocean day 3[/center]

Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Dünya Hidrografi Günü kapsamında gerçekleştirilen Dünya Okyanuslarında Örnekleme (Ocean Sampling Day, OSD)  etkinliklerine katıldı.

Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlükleri tarafından yapılan ortak açıklamada,  iki üniversitenin arka arkaya katılmış oldukları üçüncü yılda iş birliği içinde bulunulan küresel girişimde 150’den fazla üye mevcut olduğu bildirildi.

[center]ocean day 5[/center]

Dünya Denizlerinden Eş Zamanlı Örnekler Alınıyor…

Dünya Okyanuslarında Örnekleme Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlik, eşzamanlı olarak dünya okyanuslarından alınan örnekleme kampanyasıdır. İlk olarak 2014 yılının yaz gündönümünde (21 Haziran) gerçekleştirildi ve 2015’de de tekrarlandı.

[center]ocean day 1[/center]

Mikrobiyolojik Çeşitlilik Açısından Yeni Fikirler Sunuyor…

Deniz suyu örnekleri filtrelenerek, sekanslama yöntemi ile DNA veya RNA dizileri elde edildi. Toplanan örnekler zaman, mekan ve çevresel parametreler göz önünde bulundurularak, mikrobiyolojik çeşitlilik ve fonksiyonları tanımlayantemel kurallar hakkında yeni fikirler sunuyor.

[center]ocean day 6[/center]

Veriler Araştırmalarda Referans Olarak Kullanılacak…

Deniz kaynaklı biyoteknolojiler ve yeni elde edilen örneklerin tanımlanması mavi ekonomiye katkı sağlıyor. Önümüzdeki on yıl içinde, nesillerin belirlenmesi için yapılacak olan deneylerde OSD verileri referans olarak kullanılacak. Bu küresel işbirliğinden ortaya çıkarılan ilk yayın, yüksek impact faktörüne sahip (IF: 7,463) Gigascience bilimsel dergisinde 2015 yılında yayınlandı. (Kopf A et al. (2015)) The ocean sampling day consortium. GigaScience 4:27 (open access)