Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Düşük Doz Radyosyanla Çalışan Hastane Olma Özelliğini Taşıyacak
Eklenme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 12:59
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

[center]Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Düşük Doz Radyosyanla Çalışan Hastane Olma Özelliğini Taşıyacak[/center]

Toplum Sağlığını Korumaya Yönelik Sürdürülen titiz çalışmalar conucunda 2016 Kasım ayında hizmete sunulması öngörülen Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, 9 Kalemde Alınan Toplam 18 Parça Görüntüleme Cihazı ile KKTC’nin ilk ve tek düşük Doz Radyasyonla çalışan Hastanesi olma özelliğini taşıyacak.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, modern tıbbın gerektirdiği tüm özellikleri karşılayacak şekilde donatılmış, her türlü tanısal ve girişimsel işlemin yapılabileceği bir cihaz parkuru kurulan hastanenin, sadece KKTC’deki değil bölgedeki en teknolojik ve aynı zamanda en güvenli hastane olarak halkımıza hizmet vererek ilklerin hastanesi olma özelliğini koruyacağı vurgulandı.

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI, hastane cihaz donanımı ile ilgili yaptığı açıklamada, düşük dozda çalışan ve dünyanın sayılı merkezlerinde kullanılan 3 Tesla Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) cihazı, çift tüp ve çift detektörlü BT cihazı, tomosentez yapabilen dijital mamografi sistemi yanı sıra, hasta yatağında çekim yapabilme özelliğine sahip mobil dijital radyografi cihazları ile anjiyografi ve radyografide kullanılacak cihazlar hakkında bilgi verdi.

[center]Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Düşük Doz Radyosyanla Çalışan Hastane Olma Özelliğini Taşıyacak[/center]

Hasta Yatağında ve Ameliyathanede Görüntü Sağlayabilen Düşük Dozlu Çekim Cihazları

Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI, Biplan çift tüp ve çift dedektörlü anjiografi cihazı ile düşük dozda radyolojik ve kardiyolojik çekim sağlayabilmenin yanı sıra özellikle inme ve anevrizma tedavisi gibi nörovasküler girişimsel işlemler için ideal bir ortam yaratılacağını söyledi.

Dijital radyografi ve floroskopi cihazları ile standart dijital radyografi çekimleri dışında, skolyoz, ilaçlı böbrek, mide-bağırsak, rahim çekimleri gibi özel çekimleri yine düşük dozda yapabilme kabiliyetine sahip cihazlar olduğunu belirten Prof. Dr. BULAKBAŞI, diğer cihazlarla ilgili şunları aktardı: “Dijital mobil radyografi sistemleri ile hasta yatağında ve acil ünitelerinde, C kollu dijital radyografi sistemi ile ameliyathane ortamında çekim yapma özelliğine sahip mobil cihazlar ile düşük doz limitlerinde elde edilecek yüksek kalitedeki görüntüler, hastane içerisinde kurulacak WiFi sistemi üzerinden çekildiği anda PACS sistemine aktarılabilecek ve istenildiğinde de floroskopik olarak elde edilen hareketli görüntüler video olarak kayıt edilebilecektir.”

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI, hepsi düşük çekim yapabilen cihazlarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tamamen düşük dozla çalışan bir Radyoloji Kliniği oluşturulacağını söyledi.