Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi Hizmete Girdi
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2016, 18:30
Son Güncelleme Tarihi:19 Aralık 2016, 07:32

Modern ve tam donanımlı alt yapısı ile Girne bölgesi halkına kaliteli sağlık hizmetleri sunacak olan Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Üniversitesi Karakum Kampüsü’nde yer alan Dr. Suat GÜNSEL Tıp Fakültesi Hastanesi’nin açılış törenine; 3. Cumhurbaşkanı Derviş EROĞLU, İçişleri Bakanı Kutlu EVREN, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST, Ekonomi Bakanı Sunat ATUN, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri ATAOĞLU, Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan SANER, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel HASKASAP, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi’nin rektör ve yardımcıları, devlet ve hükümet yetkilileri ile misafirler katıldı.

1i-1

Toplum sağlığını korumak için düşük radyasyon içeren cihazların seçimi ve çeşitlendirilmesine yer verilen Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk ve tek düşük dozla çalışan hastanesi olma özelliğini taşıyacak. Dörder katlı iki blok olarak tasarlanan ve 150 yatak kapasitesine sahip hastane, uzman kadrosunun yanında, teknolojik donanımı ve fiziksel altyapısı ile de Girne halkına kendi bölgesinde, kaliteli acil tıp ve poliklinik hizmetleri sunacak.

2i-ic-resim-1

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan’ın mesajı:

Girne Üniversitesi Dr. SUAT GÜNSEL Tıp Fakültesi Hastanesi; öz-gücünle başarmanın anıtsal bir ifâdesi demek, Ülke’nin Dünya’daki yerinin tesçili doğrultusunda eşsiz yeni bir adım demek, çok önemli bir akademik sağlık ivmesi kazanılması demek, halk sağlığının uluslararası yüksek standartlarına çıkarılması demek, ve her şeyden önemlisi, halkımızın mâneviyatının yeni bir güven temeli bulması demektir.

img_4248

Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI: “Dünya Standartlarında Hizmet Verilecek”

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI da törende yaptığı konuşmada, hastanenin Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat GÜNSEL’in ‘Ada da kıtalı gibi yaşamak’ felsefesinden hareketle, modern tıbbın gerektirdiği her türlü gereksinimi karşılayacak şekilde planlanıp, donatıldığını söyledi.

Başhekim Prof. Dr. BULAKBAŞI, bölgedeki sayılı hastanelerden biri olacak olan Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’ni topluma kazandıran, kurucu rektörler Dr. Suat GÜNSEL ve Cemre Günsel HASKASAP olmak üzere tüm GÜNSEL ailesine şükran ve saygılarını sunarak, hastanenin teknik ve bilimsel özellikleri hakkında bilgi verdi.

Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile entegre olacak biçimde ve yaklaşık 15.000 m2 alanda, konuşlanan Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin yapılırken ortak hedeflerinin hasta, çalışanların sağlığı ve güvenliği olduğunu belirten Prof. Dr. BULAKBAŞI, bu amaçla akıllı hastane otomasyon sistemini kurduklarını söyledi.

3i-2-1

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin toplam 150 yatak kapasitesi ve yüksek teknolojik donanımı ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden sonra adada ki ikinci en büyük ve donanımlı hastane olduğunu belirten Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI; “Hastanenin tam ve yarı steril alanlarda kurulmuş olan biri kalp ve damar cerrahisi yapılabilecek toplam 3 ameliyathanesi, çocuk, kalp ve damar cerrahisi, kardiyoloji ve genel yoğun bakım olmak üzere toplam 17 yataklı 4 yoğun bakım ünitesi, kan bankası, sterilizasyon ve diyaliz üniteleri, acil servisi, biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji laboratuarları, radyoloji ve fizik tedavi ve rehabilitasyon klinikleri, kalp merkezi, 20 polikliniği, beslenme ve diyetetik, ve check-up merkezleri, özel ses izolasyonu yapılan 4 adet 120 kişilik dershanesi, 200 kişilik yemekhanesi, klinik eczanesi, normal ve soğuk hava depoları, çağrı merkezi ile hizmet verecektir” dedi.

Prof. Dr. BULAKBAŞI, düşük doz radyasyonla çalışan ilk hastane olarak, hastalara çekim sırasında minimum dozu verecek radyografik aygıtlar yanında, “sentetik MR görüntüleme yapabilen 3T MR görüntüleme sistemi, tek kalp atımında düşük doz çekim yapabilen tomografi cihazı, 360 derece dönüş yapabilen çift kollu anjiyografi sistemi, dijital mamografi cihazı, dijital röntgen ve floroskopi sistemleri, ameliyathanede kullanılabilecek C kollu dijital radyografi sistemi, mobil dijital radyografi cihazı, 4 boyutlu ve füzyon görüntü yapabilen ultrasonografi sistemleri ile tıpta her türlü tanısal ve radyolojik işlerin yapılacağının altını çizdi.

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nde dünya standartlarında sağlık hizmeti vereceklerini altını çizen Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI, hastanenin tüm halka hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

img_4252


Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU: “Sağlığın Tüm Alanlarında Kaliteli Hizmet Vereceğiz”

Girne Üniversitesi Rektörü İlkay SALİHOĞLU açılış töreninde yaptığı konuşmada, günümüz teknolojilerini yansıtan modern cihazlarla donatılmış hastanenin güçlü kadrosu, uluslararası otoritede doktorları ve inovatif yüksek teknolojisi ile adamız turizminde en önde gelen Girne kentinde sağlığın tüm alanlarında hizmet vereceğini söyledi.

5-ic-resim-1

Büyük Kütüphane ve 600 Kişilik Yurt Temelleri Atılacak…

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi’nin, GÜNSEL Ailesinin 38 yıllık eğitim deneyimi ile vücut bulduğuna dikkati çeken Rektör Prof. Dr. SALİHOĞLU, hastane binası yapılırken akademik yapılarını geliştirdiklerini vurgulayarak “Dört fakülte, bir Yüksekokul, bir MYO, ve bir Enstitüde 14 programdan oluşan Üniversitemiz eğitim programlarını 11 Fakülte, 1 Yüksekokul, 2 MYO ve 1 Enstitü altında, Yüksek Öğretim Kurumu’ndan akredite edilen 39 programa çıkardık. Ayrıca iki de araştırma merkezi kurduk.

25a-copy-1

Bütün bunları yaparken liyakat sahibi Akademik Personel sayımızı yeterli düzeye ve öğrenci sayısını tüm programlarımızda eğitimi başlatacak sayıya çıkarmış bulunuyoruz” dedi.

Prof. Dr. SALİHOĞLU, Üniversitenin arazisinde Kıbrıs’ın ikinci büyük kütüphanesi ve kütüphane ile birlikte öğrencilerin barınabileceği, 600 kişilik standart öğrenci yurdunun temellerinin de atılacağını belirterek, üniversite ve hastane inşaatlarının tamamında başta Menteş Haskasap olmak üzere, emeği geçen herkese şükranlarını ve özel teşekkürlerini sundu.

[center]img_4257[/center]

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: “ Halkımıza Layık Olduğu Hizmeti Sunacağız”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL ise, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başladığı konuşmasında, 33 yıl önce halkımızın büyük mücadelesi, güçlü duruşu ve özgürlük arzusu sonucunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin doğduğunu ve güçlenerek büyümeye devam edeceğini söyledi.

Devletlerin gelişiminin ana damarının eğitim olduğunu beliren Doç. Dr. GÜNSEL, GÜNSEL Ailesi olarak eğitim hayatına olan katkıları ve yatırımlarını artırarak, büyük bir gururla ve azimle eğitim dünyasına daha nice değerler kazandırmaya, ülkeye hizmet etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Adamızın sağlık alanında dünya standartlarının en üst çizgisinde bir kuruma fazlasıyla layık olduğunu bildiklerini ifade eden Doç. Dr. GÜNSEL, bir yıl önce hastanenin temel atma töreninde verdikleri sözleri tutmanın büyük mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Kıtaya adamızın damgasını vurmak, dünyaya örnek olmayı sürdürmenin, hem GÜNSEL ailesinin hem de tüm Yakın Doğu ve Girne Üniversitesi ailesinin en önemli hedeflerinden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. GÜNSEL, Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’ni hayata geçirirken kendilerine yol gösterenin kökleşen eğitim birikimleri olduğundan söz etti.

“Kıbrıs Türk Halkı en iyiye en güzele layıktır” diyerek, Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin, modern ve tam donanımlı alt yapısı ile sadece Girne Bölgesi halkına değil, tüm Adaya ve hatta çevre ülkelere kaliteli sağlık hizmetleri sunmayı hedeflediğinin altını çizdi.

“Köklerimizin güçlenmesi, gelecek nesillere daha güçlü, daha güvenli bir gelecek bırakılması, ancak kalıcı eserlerle mümkün olabilir” diyen Doç. Dr. GÜNSEL, atalarımızın devletimizin varlığını ilan ettiği bu anlamlı günde, açılışını gerçekleştirdikleri Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nin bu eserlerden sadece bir tanesi olduğunu ancak kesinlikle sonuncusu olmayacağını belirtti.

Doç. Dr. GÜNSEL şöyle konuştu: “Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi adını kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Dr. Suat GÜNSEL, nam-ı diğer Suat Hoca’dan, bir eğitimci ve köklerine, toprağına tarifsiz bir tutkuyla bağlı olan bir Kıbrıslı Türk’den alır Ülkesine, halkına, tarihsel değerlerine bağlılık ve aldığı mirası daha da zenginleştirmesine, gelecek nesillere daha zengin bir miras bırakmak her zaman onun birincil sorumluluğu olmuştur. Bizler Üniversite hastanemize Dr. Suat GÜNSEL ismini verirken Suat Hoca’nın misyonunu ve gelecek nesillerimize aktaracağımız sorumluluğu da üstlenmiş olduk.”

[center]6i-1[/center]

Doç. Dr. GÜNSEL: “Yenilikçi ve Gelişimci Vizyonumuzla Ülke Ekonomisine Katkı Koyacağız”

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nde toplam 47 branşta, 208 personel hizmet vereceğini vurgulayan Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, “Hastanemizde güçlü uzman kadromuzla ve üstün teknolojik donanımla öğrencilerimize de zengin eğitim ve araştırma imkanları sunacağız. Geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan cihazlar ve modern alt yapı ile Acil Tıp ve tüm branşlarda ulusal ve uluslararası alanda örnek sağlık hizmetleri vereceğiz. Bu önemli eserde de hayat bulan yenilikçi ve gelişimci gelecek vizyonumuz ülkemizi sağlık, eğitim, bilimsel araştırmalar alanında üst seviyelere çıkarırken, giderek büyüyen ülke ekonomimize de büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta kurulu en donanımlı ve en güvenli hastane olan Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin, düşük doz radyasyon parkuru ile sağlık alanında hem teknolojinin hem de hizmet kalitesinin sınırlarını zorladıklarını söyleyen Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, “Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ülkemizde şifa dağıtan önemli bir sağlık kurumu olmanın yanında, Tıp Fakültesi kimliğiyle ve deneyimli akademik kadrosuyla araştırmacı, üretken, toplum sağlığını ön planda tutan nesiller yetiştirmeyi hedefleyen bir kurum olarak da ülkemize büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, hastanenin yapım aşamasında emeği geçen herkese ve finansal destek sağlayan kuruluşlara teşekkürlerini sunarak, hastanenin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

[center]img_4265[/center]

Bakan SUCUOĞLU: “Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi, Girne Bölgesine ve Ülkemize Sağlık Alanında Büyük Bir Avantaj Sağlayacaktır”

Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU törende yaptığı konuşmada, bir yıl önce temel atma töreninde açılış sözü verilen. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 33. kuruluş yıldönümünde açılmasıyla bir imkansızın başarıldığını söyledi.

Sağlığın özellikle her ülkede olmazsa olmaz oldugunu ifade eden SUCUOĞLU, bir devletin en büyük ödevinin sağlık hizmeti vermek olduğunun altını çizdi. Bu ödevi yerine getirmenin ancak devlet ve özel sektör işbirliği ile mümkün olduğunu vurgulayan SUCUOĞLU, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversiteleri fakültelerinin verdikleri sağlık hizmetinin kalitesinin yanısıra sağlık turizmindeki yerleri ile de gündeme gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu anlamda Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin önemini vurgulayan Bakan SUCUOĞLU, “Bugün ülkeye girdisi 2,5 milyar dolara ulaşmış sağlık turizmi sektöründe tıp fakültelerimizin önemi çok büyüktür. Ayrıca, yabancı uyruklu insanlarımızın ve turistlerin yoğun olarak yaşadığı Girne bölgemizde böyle bir tıp fakültesi ve böyle kaliteli bir sağlık hizmeti büyük bir avantaj sağlayacaktır” dedi.

[center]img_4272[/center]

Bakan DÜRÜST: “Ülkeye Mühür Vuracak Bir Hizmet ve Yatırım Şaheseri”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST, bir yıl önce temeli atılan böylesi bir şaheserin açılış töreninde bulunmaktan duyduğu gurur ve mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasında, üniversitelerin teknoloji, bilim ve ilericilik alanında atmış oldukları adımların öneminin altını çizerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir zamanlar geri olduğu düşünülen sağlık alanında da artık ileriye gittiğini vurguladı.

Sağılığın ileriye gitmesi yolunda Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin çok önemli bir yatırım olduğuna vurgu yapan DÜRÜST, “Bu, altı çizilmesi gereken, vurgulanması gereken ve bu adaya mühür vurmuş bir yatırımdır. Dolaysıyla ben halkımızın burada yapılan yatırımı dikkatle izlemesi ve ne anlam taşıdığına da çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu hastane ile sağlık turizminin merkezi olan Girne’de sağlık hizmetleri açısından gereksinimlerin ne denli giderileceğinin bilinmesi gerekiyor. Özelde Girne’nin genelde ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin böyle bir hastaneye hem de tıp fakültesi hastanesine ne denli ihtiyacı olduğunun farkındalığı içerisinde olmalıyız. Bu hizmet sadece Girne Üniversitesi’ne yapılmış değildir, bu halka hizmet verecek olan bir yatırımdır. Bu ülkeye gelen ve sağlık hizmeti almak isteyen tüm insanlık alemine hizmet verecek olan önemli bir şaheserdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin ve halkının artık bir Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi vardır” dedi.

img_4275

3. Cumhurbaşkanı EROĞLU: “Tıp Alemindeki En Modern Cihazlar ve Araç Gereçlerle Donanımlı Böyle Bir Hastane Görmekten Gurur Duydum”

3. Cumhurbaşkanı Derviş EROĞLU törende yaptığı konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 33. kuruluş yıldönümünde bütün dünya devletlerinde görebilecek kadar önemli üniversitelere sahip olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Yıllar önce temellerini birlikte attıkları Yakın Doğu Üniversitesi’nin bügün hayal ettiklerinden daha da çok büyüdüğünü hatırlatan 3. Cumhurbaşkanı EROĞLU, bugün açılışını yapmakta oldukları Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin tıp alemindeki en modern cihazlar ve araç gereçlerle donatılmış olmasını görmekten büyük gurur duyduğunu söyledi.

Bugüne kadar ülkeye yapmış oldukları yatırımlar ve eğitim sektörünün gelişmesine koydukları önemli katkılar nedeniyle GÜNSEL ailesini kutlayan Eroğlu, “Hastaneler şifa yuvasıdır. Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti insanına olduğu kadar yabancı ülkelerden gelecek hastalara hizmet vermesini, şifa dağıtmasını temenni ediyorum. Bu hastanede yalnızca tedavi değil, aynı zamanda teşhisin de önemli olduğunu görüyorum. Tıbbın en modern aletlerini ülkemize getiren ve halkımızın hizmetine sunan değerli dostumuza teşekkür etmek lazım. Ayrıca geçen sene temel atma töreninde bir sene içinde bu hastanenin devereye gireceği sözü verilen Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin bugün açılışında beraber olmak bizi çok gururlandırıyor. İnşallah Sağlık Bakanlığı ile bu kurulan üniversiteler arasında yapılan anlaşmalar ve protokollerle de ülkemizde sağlık alanında işbirliğinin en iyisini görürüz” dedi.

9a-1

Konuşmaların ardından Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin açılışı kurdele kesimi ile gerçekleştirildi. Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel SİBER ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Ömer PAÇ’da açılış törenine gönderdikleri mesajlarda, hastanenin yapımında ve hizmete geçmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayırlı olmasını dilediler.

15 Temmuz Milletin Zaferi Sergisi’de açıldı…

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi’nin açılış töreni kapsamında, Girne Üniversitesi, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Akademi Kıbrıs tarafından düzenlenen 15 Temmuz Milletin Zaferi Sergisi de izlenmeye açıldı.

Haberin Videosu