Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Sedef DELİBAŞ İNCE:“Klinik Laboratuvarlar, Sağlık Sektörünün Olmazsa Olmazları Arasındadır”
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2017, 10:12
Son Güncelleme Tarihi:02 Mayıs 2017, 09:26

Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Sedef DELİBAŞ İNCE,  28 Nisan Dünya Laborantlar günü dolayısıyla günümüzde klinik laboratuvarların uluştığı son gelişme düzeyi hakkında açıklamalarda bulundu.

Bilim ve teknolojide son zamanlarda kendini gösteren gelişmelerin günlük hayatımızın her noktasında mutlaka karşımıza çıktığını ve hayatımızı kolaylaştırmanın yanında farklı ufuklara yelken açmamızı sağladığını belirten Sedef DELİBAŞ İNCE, gelişmelerin sağladığı kolaylıktan en fazla etkilenen sektörlerden birinin ise sağlık sektörü olduğuna dikkat çekti.

İnce, klinik laboratuvarların, sağlık sektörü içinde gelişmeleri takip edip bunları sahadaki tecrübeleri ile harmanlayarak kusursuz sağlık hizmeti sağlamayı amaç edindiklerini ifade etti.

Uluslararası Standartları Takip Etmek Çok Önemli

“Klinik laboratuvarlar hastalıkların teşhis ve tedavisinde gerek duyulan tetkik ve örnek analizlerinin en ileri teknoloji kullanılarak yapıldığı birimlerdir. Laboratuvar hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş hedefler doğrultusunda, tolere edilebilir hata sınırları içerisinde sağlanması oldukça önemlidir. Klinik laboratuvarlarda yapılan analizler için referans metotlar veya bu metotlara paralel sonuç veren metotlar seçmek ve bunları uygulamak, uluslararası standartları devamlı takip ederek kalite kontrol programlarına katılmak oldukça önemlidir.” şeklinde konuşan Uzman Sedef DELİBAŞ İNCE, geçmişte daha çok teşhis ve tedaviye odaklanmış Klinik laboratuvarların günümüzde sağlığın muhafazası ve ileri zamanlarda hastalığa neden olması muhtemel risk faktörlerinin belirlenmesine olanak sağladığını ve sağlık sektörünün olmazsa olmazları arasında geldiklerini ifade etti.

Laboratuvarcılık Bir Ekip Çalışmasıdır

“Kaliteli ve kusursuz laboratuvarcılık hizmetlerinin sağlanması için, ileri teknolojiye sahip olmanın yanında, teknolojinin iyi bir şekilde kullanılmasının önemi de büyüktür” diyen  İnce, sadece en ileri teknolojiye sahip olmanın laboratuvarcılık hizmetini layıkıyla yapmaya yeterli olmadığını belirtti. Laboratuvarcılığın bir ekip çalışması olduğuna vurgu yapan Uzman Sedef DELİBAŞ İNCE, “ Teknolojinin etkin ve verimli şekilde kullanılabilmesi için gerekli vizyona, bilgiye, tecrübeye, heyecana ve iyi eğitilmiş ve kendini sonrasında da geliştirmiş bir kadroya sahip olmak laboratuvarların bel kemiğidir.” dedi.

“Klinik laboratuvarlarda yapılanlar dışarıdan görünenin aksine sadece örneklerin analizini yapıp sonuç vermenin ötesindedir. Numunelerin doğru şekilde, doğru zamanda, doğru kişiden alındığından emin olmak, çalışılacak metottan en uygun, en doğru ve güvenilir olanı seçmek, hastanın yaşına, cinsiyetine, numunenin alındığı durum ve zamana göre, ayrıca hizmet verdiği topluma özel belirlenmiş referans aralığı değerlerini kullanarak hekim ve hastaları doğru yönlendirmek en önemli görevler arasındadır. “ şeklinde konuşan İnce açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Klinik laboratuvarların bilimsel ve etik kurallar ışığında, hata kabul etmeyen, en güvenilir ve en hızlı teşhis ve/veya tedavi desteğini sağlamaları, gece gündüz demeden azami gayretle, hasta mahremiyetini en önemli ilkelerinden biri olarak benimseyerek hızlı ancak kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden çalışan görünmez kahramanlarımız laboratuvar çalışanları olmadan mümkün değildir.”

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Sedef DEMİR İNCE,28 Nisan Dünya Laborantlar günü vesilesiyle görevlerini özverili bir şekilde yerine getiren, sağlık hizmetlerinin görünmez kahramanları laboratuvar çalışanlarınıkutlayarak, çalışma hayatlarında başarılar diledi.