Denizde Boğulmak Üzere olan Köpek Girne Üniversitesi Tarafından Kurtarıldı
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2016, 15:07
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

IMG_2825

-Karadan 2 Mil Açıkta Akdeniz’de Boğulmak Üzere Köpek Bulundu.

Girne Üniversitesi  öğretim görevlisi Kaptan Çağrı Deliceırmak ve Yrd. Doç. Dr. Serkan Sancak, Tübitak araştırma projesi çerçevesinde R/V TEAL Jr. araştırma gemisi ile denize açıldıklarında denizin ortasında boğulmak üzere bulunan köpek Girne Üniversitesi tarafından kurtarılarak, Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi ambulansı ile YDÜ Hayvan Hastanesi’ne kaldırıldı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre;Girne Üniversitesi öğretim görevlisi Kaptan Çağrı Deliceırmak ve Yrd. Doç. Dr. Serkan Sancak, 14Y139 (KKTC-1001) kod numaralı ‘İnsan Kaynaklı ve Doğal Değişimlerin Kilikya Baseni (KKTC – TC Arası) Deniz Ekosistemi Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi’ projesi kapsamında, Girne Yılan Adası’nın 2 mil açıklarında, Kıbrıs Zaman Serisi (KTS) istasyonlarında ve KKTC kuzey sahili boyunca belirlenmiş mevsimsel istasyonlarda (T), fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametrelerin ölçümü için deniz suyu ve veri toplanması çerçevesinde R/V TEAL Jr. araştırma gemisi ile  aylık seferlerini gerçekleştirirken, canlı bir köpek buldu.

IMG_2821

Denizde Bulunan Köpek Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne Kaldırıldı…

R/V TEAL Jr. araştırma gemisine doğru yüzmeye başlayan köpek, tekneye alınarak karaya çıkartıldı. Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi aranarak bir ambulans istendi ve köpek hayvan hastanesi yetkilileri tarafından ambulansa bindirilerek Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne götürüldü. Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesinde ilk kontrolleri gerçekleştirilen köpeğin durumunun iyi olduğu bildirildi.

IMG_2818

Yrd. Doç. Dr. Serkan Sancak: “Araştırma Çalışmalarımız Sırasında Denizin Ortasında Canlı Bir Köpek Bulduk; Durumunun İyi Olmasından Dolayı Mutluyuz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Serkan Sancak, Girne Üniversitesi öğretim görevlisi Kaptan Çağrı Deliceırmak’la birlikte  ‘İnsan Kaynaklı ve Doğal Değişimlerin Kilikya Baseni (KKTC – TC Arası) Deniz Ekosistemi Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi’projesi kapsamında aylık seferlerini gerçekleştirirken  Girne  Yılan Adası’nın 2 mil açıklarında canlı bir köpek ile karşılaştıklarını belirtti. “Araştırma için çıktığımız seferde Girne Yılan Adası’nın 2 mil açıklarında denizin üzerinde teknemize doğru yüzen bir canlı olduğunu fark ettik. Teknemize yaklaştığında yüzen canlının köpek olduğunu fark ederek derhal teknemize aldık. Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ni arayarak ambulans istedik ve karaya çıktığımızda Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi yetkilileri korkmuş ve yorulmuş köpeği ambulansa bindirerek Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne götürdüler. Yapılan kontroller sonrasında köpeğin durumunun iyi olduğunu öğrenmenin mutluluğu içindeyiz” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Osman Ergene: “Denizde Bulunan Köpeğin Durumu İyi; Fakat Tedbir Amaçlı 5 Gün Gözetim Altında Tutacağız”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Osman Ergene, köpeğin durumunun iyi olduğunu belirtti. “Girne Üniversitesi öğretim görevlilerinden hastanemize gelen telefon sonrasında yetkili ekibimiz hemen hastanemizin ambulansı ile olay yerine gittiler ve köpeği alarak hastanemize getirdiler. Hastanemizde köpeğin tahlilleri yapıldı ve durumunun iyi olduğu anlaşıldı; tedbir amaçlı antibiyotik tedavisine başlandı. Beklenmedik herhangi bir durum oluşmasına karşın köpeği 5 gün gözetim altında tutacağız” dedi.

Haberin Videosu