Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Girne Üniversitesi’nde Seminer Verdi
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2019, 10:44


KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Girne Üniversitesi Denizcilik Merkezi GÜDENMER’in organize ettiği “Doğu Akdeniz Enerji Politikaları ve Kıbrıs Sorununa Yansımaları” başlıklı seminere konuşmacı olarak katıldı.

04 Aralık 2019, Çarşamba günü saat 10.00’ da Girne Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere; Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yard. Doç. Dr. Cemre S. Günsel Haskasap, Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, GÜDENMER Başkanı Enver Yetkili, Genel Sekreter Fehmi Tokay, rektör yardımcıları, başhekimler, International Political Economy IPE Club temsilcileri, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Yetkili: Doğu Akdeniz ve yetki alanları paylaşımı konusu Türk dünyası için önemlidir”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan seminerin açılış konuşmasını GÜDENMER Başkanı Enver Yetkili yaptı.

GÜDENMER’in bir düşünce kuruluşu olduğunu ve denizcilik konularının tartışılması için ideal bir platform oluşturduklarına inandığını belirten Yetkili, bu sebepten böyle bir semineri düzenlemenin kendileri ve katılımcılar açısından doğru bir seçim olduğuna inandığını söyledi.

Enver Yetkili Girne Üniversitesi’nin Denizcilik Fakültesi, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Fakültesi, Denizcilik Yüksek Okulu, Denizcilik Meslek Yüksek Okulu olmak üzere dört fakülte ve yüksekokulla, denizcilik eğitimi verdiğini vurguladı.

Yetkili, Doğu Akdeniz ve yetki alanları paylaşımı konusunun Türk dünyası için önemli olduğunu belirtti.

“Salihoğlu: Denizlerimize bilimsel anlamda sahip çıkıyoruz “
Daha sonra söz alan Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ise Girne Üniversitesi’nin başlangıçta denizcilik alanında eğitim vermek için kurulduğunu ve son teknoloji simülasyon odaları ile eğitim verirken denizcilik araştırmalarını Girne Üniversitesi’ne ait Kıbrıs’taki tek araştırma gemisi ile sürdürdüklerini ifade etti. AB, TÜBİTAK ve Girne Üniversitesi destekli projeler yürüttüklerini, elde edilen verilerin uluslararası standartlarda olduğunu dile getiren Salihoğlu, “ böylece KKTC karasuları içinde denizlerimize bilimsel anlamda sahip çıkıyoruz “ dedi.

Prof. Dr.İlkay Salihoğlu seminerin düzenleyicisi GÜDENMER’e ve özellikle de yoğun programında vakit ayırarak daveti kabul eden, siyasi kimliğinin yanında akademik kimliğini de vurguladığı Kudret Özersay’a teşekkürlerini sundu.

“ Arash Sharghi : Gelişmeleri diyalektik açıdan ele almaya çalışıyoruz “
International Political Economy IPE Club Kurucusu Arash Sharghi ise ‘ Doğu Akdeniz Hidro Karbon Sorunu ve Önemi’ başlıklı konuşmasında 2010 yılında başladıkları çalışmalardaki hedeflerini anlattı.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri diyalektik açıdan ele almaya çalıştıklarını aktaran Shargi, bu yoldaki çalışmalarında GÜ ve GÜDENMER’in katkılarının büyük olduğunu söyledi. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler sonucu bölge aktörlerinin kimi girişimlerde bulunması ile kaynak milliyetçiliğinin ortaya çıktığını ifade eden Arash Sharghi, enerji potansiyeli ve topografya avantajı ile bölgedeki sorunların çözülüp çözülemeyeceği noktasının üzerinde durdu.

“ Özersay: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma kritik bir önem taşımaktadır”
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay konuşmasının başında yeniden bir üniversite ortamında bulunmasını sağlayan Girne Üniversitesi, GÜDENMER ve IPE Club’a teşekkür etti.

Özersay ‘ Doğu Akdeniz Enerji Politikaları ve Kıbrıs Sorununa Yansımaları’ başlıklı konuşmasında konuya ilişkin geniş kapsamlı değerlendirmelerde bulundu ve özet analizlere yer verdi.

Müzakere süreçleri üzerinden okunmaması gereken bir evrede ve eşikte olunduğunu söyleyen Kudret Özersay, var olan süreçlerin yok sayılmaması ancak merkeze konulmaması gerektiğini vurguladı.

Özersay, Doğu Akdeniz’deki mücadelenin bir kaynak veya potansiyel kaynak paylaşım kavgası değil bunun ötesinde jeopolitik ve jeostratejik bir mücadele olduğunun altını çizdi.

Doğu Akdeniz bölgesinin Türkiye açısından önemine değinen Özersay, KKTC açısından bakıldığında ise çözüm öncesinde de bölgesel aktör olma imkanı elde edildiğini ifade etti.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaşanan gelişmelerle ara bölgede yürütülen müzakerelerden çıktıktan sonra da önemli ve muhatap alınan bir aktör olunması için bir yol açılmış olduğunu söyledi.

2011 sonrası yaşanan paradigma değişikliğine götüren süreci anlatan Özersay, deniz yetki alanları konusundaki girişimlerin barışçıl olmadığı ve ortamın gerildiği yaklaşımına katılmadığını, aksine sahada da dengeyi sağlayan KKTC ve Türkiye’nin bölgesel dengeyi sağladığını ve çatışma riskinin azaldığını vurguladı.

Kudret Özersay, Türkiye ile Libya arasında yakın zamanda imzalanan mutabakat konusunda ise büyük bir havza olarak nitelendirdiği Doğu Akdeniz bölgesinin batısına ilişkin bu anlaşmanın kritik bir önem taşıdığının altını çizdi.

Doğalgaz faaliyetleri konusunda aktörlerin, ihtiyaçların ve tedbirlerin değiştiğini ve çeşitlendiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ideal olanın bölgesel işbirliğine gidilmesi olduğunu ve bunun doğalgaz konusunda da gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Bölgesel aktörlerin işbirliğinin çatışma riskini azaltacağını kaydeden Özersay, doğalgaz dışında yasadışı göç, turizm, uluslararası terörle mücadele gibi pek çok konuda işbirliği yapılabileceğini ifade etti.

Bölgede pragmatik yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kudret Özersay, geçmişte yaşanan örneklere değinerek uluslararası aktörlerin adım atması gerektiğinin altını çizdi.

Özersay, bugün ortaya konulan kimi fikirlerin değerinin ileride anlaşılabileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Özersay konuşmasının ardından havacılık açısından benzer girişimler olup olmadığına, TC vatandaşlarının güneye geçişine, Brexit sonrası İngiliz üsleri açısından yaşanabilecek gelişmelere, hidrokarbonun nasıl taşınabileceğine, TPAO ile yapılan anlaşmaya, araştırmaların olası çevresel sonuçlarına ilişkin sorulara cevap verdi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in müzakerelere başlamak için Türkiye’nin doğalgaz faaliyetlerini durdurması gerektiği yönündeki ön şartına ilişkin soruya ise bunu ne KKTC’nin ne de Türkiye’nin kabul edebileceğini düşünmediğini kaydetti.

Geçmişteki örneklere değinen Özersay, Kıbrıs Rum tarafının önceden varılan anlaşmaya rağmen müzakere süreci devam ederken çalışmaları yaptığını hatırlattı.


Seminerin sonunda Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yard. Doç. Dr. Cemre S. Günsel Haskasap, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a bir hediye takdim ederek seminere katılımlarından dolayı teşekkür etti.