Agios Vasileios Kilisesi’nin Restorasyonu Başladı
Eklenme Tarihi: 08 Nisan 2016, 13:50
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

cemregunselgdfgfdg

Girne Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan Agios Vasileios Kilisesinin Restorasyonu başladı..

Girne Üniversitesi üstlendiği bilimsel ve akademik misyonun bir parçası olarak ” Tarihsel Değerlere Sahip Çıkma ve Koruma Projesi ” çerçevesinde ülkemizin ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı koyacak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Girne Üniversitesi, Girne Üniversitesi yerleşkesinin bulunduğu Karakum mevkiinde yer alan Ayos Vasilios (Agios Vasileios) Kilisesi’ni restore edecek.

Girne Üniversitesi  Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Girne’nin Karakum bölgesinde yer alan ve tarihçesi 19. yüzyıla dayanan ve Girne Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan Ayios Vasilios Kilisesi Girne Üniversitesi’nin “Tarihsel Değerlere Sahip Çıkma ve Koruma Projesi” çerçevesinde restore edilecek.

kilise1

İki yüzyıl öncesinden kalma metruk kilise Kıbrıs Adası’na kazandırılacak…
İki yüz yıl önce dört kemerli, iki cumbalı ve bir kubbeli olarak inşa edilmiş kilise yıllardır metruk bir halde bulunuyor.  Bizans mimarisi tarzı  ile dikkat çeken Ayos Vasilios Kilisesi’nin iç duvarlarının yapımında taş ve plaster; pencerelerinde ise ahşap kullanılan, kilisenin  çatısının kısmen çökmüş oluğu ve  duvarlarında derin çatlakların olduğu görülüyor.  Bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle içinden bir harnup ağacı yükselmekte olan Ayos Vasilios Kilisesi’nin avlusunda yer alan mezar taşlarının ise,  bu alanın bir zamanlar köyün mezarlığı olarak kullanıldığını gösterdiğine inanılıyor.

Kıbrıs tarihinin bir parçası olmakla birlikte yıllardır kullanılamayan ve mevcut durumunda metruk bir halde bulunan 19. yüzyıla ait kilise, Girne Üniversitesi tarafından restore edilerek Kıbrıs Adası’na kazandırılacak. Girne Üniversitesi’nin Kıbrıs’taki ve özellikle Girne’deki toplumsal yaşamın tarihine sahip çıkma vizyonu ve farklı kültürlere hoşgörü yaklaşımı çerçevesinde bir toplumsal ve bilimsel sorumluluk projesi olarak hayata geçirilecek olan restorasyon projesinin en kısa zamanda tamamlanarak tarihsel yapının Kıbrıs Adası’na yeniden kazandırılacağı ifade edildi.

Cemre Günsel Haskasap: “Uluslararası Eğitim Hizmetlerimiz Devam Ederken Ülkemizin Sosyal, Kültürel, Çevresel Ve Tarihi Değerlerine Yönelik Kamusal Fayda Çalışmalarımız Da Aralıksız Devam Ediyor”…

kilise2

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, Girne Üniversitesi’nin bilimsel ve akademik sorumluluklarının dışında, sosyal ve milli sorumluluklarına da  dikkat çekerek, “Girne kentimizin merkezinde uluslararası bir yüksek öğretim kurumu olarak sorumluluklarımız sadece yüksek öğrenim imkanları sağlamak değil, ülkemizin, Girne kentimizin maddi ve manevi değerlerine layık oldukları önemi vermek, onları yeniden kazanmak ve hem ülkemizin hem de uluslar arası camianın hizmetine sunmaktır. Bu bağlamda,Girne Üniversitesi kurulurken misyonumuzu ve hedeflerimizi defaatle belirtmiştik. Biz bir yüksek öğretim kurumu olarak sadece uluslar arası düzeyde eğitim vermekle kalmayacak, başta Girne kentimiz olmak üzere, din, dil, ırk, kültür ayrımı yapmadan ülkemizin tarihinden gelen maddi ve manevi değerlerine de gereken önemi ve ilgiyi gösterecek, tüm varlığımızı bu misyona adayacaktık. Bugün bu hedefimizden şaşmadan devam ediyoruz ve Girne kentimizin bir değerini, bir kültür mirasını, tarihçesi 19. yüzyıla kadar uzanan Ayios Vasilios Kilisesi’ni restore etmek ve ülkemizin kültürüne, turizm değerlerine geri kazandırmak için uzun soluklu, hassasiyet gerektiren bir uğraşa başlıyoruz. Girne Üniversitesi yerleşkesinin içerisinde bulunan Ayos Vasilios Kilisesi şu an kullanılamayacak durumdadır; içeriye girilmesi bile tehlike arz etmektedir. Kullanılmayan ve korunmayan kilisenin tüm duvarlarında derin ve tehlikeli çatlaklar var; çatısının bir kısmı yok olmuş durumda. Biz de üniversitemizin yerleşkesi içerisinde yer alan bu tarihi yapının metruk kalmasını istemedik ve bu yapıyı restore etme kararı aldık. Kilise Kıbrıs Adası için önemli bir yapıdır ve restore edilerek Kıbrıs Adası’na kazandırılması son derece önemlidir. Girne’den dünyaya eğitim hizmetlerimizi ve kamusal fayda çalışmalarımızı sunarken, ülkemizin sosyal, kültürel, çevresel ve tarihi değerlerine devletimizin kurumlarıyla ve halkımızla işbirliği içinde sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Haberin Videosu