2. Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Sempozyumu Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 16:01
Son Güncelleme Tarihi:20 Eylül 2019, 12:29


Girne Üniversitesi 2. Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Sempozyumu 7 Mayıs Salı günü Girne Park Palace Otel Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı , Sağlık Bakanı Filiz Besim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler , Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Üni̇versi̇tesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu , rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler, 60+ Tazelenme Üniversitesi’nin öğrencileri ve diğer fakülte öğrencilerinin katıldığı sempozyum saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı .

İki oturum halinde gerçekleşen sempozyumda açılış konuşmalarının  öncesinde Spor Eğitmeni Hiroshi Nakajima ‘nın yaptırdığı egzersizlere katılımcılar büyük ilgi gösterdi .

Salihoğlu: “ 60 + Tazelenme Üniversitesi’ne katılımın artması memnuniyet verici “
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  İlkay Salihoğlu  60 + Üniversitesi’nin bünyelerinde bulunmasını çok önemli gördüklerini söyledi. Salihoğlu, Japonya’da başlayan,  Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından Türkiye’de devam ettirilen söz konusu programın Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Onur ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan  tarafından GÜ’ye getirildiğini kaydederek başta Yard. Doç. Dr. Emete Toros olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Ayrıca Günsel ailesi üyelerinin yanı sıra Girne ve Çatalköy belediyelerinin desteğini de vurgulayan Prof. Dr. İlkay Salihoğlu,  üniversite içi ve dışı gönüllü eğitmenlerin katkısıyla verilen derslerde ulaştıkları katılımcı sayısının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Daha sonra söz olan Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı ve 60 + Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan 20. yüzyıl ile hayatımıza giren uzun süreli yaşam, sağlıklı yaşlanma ve yaşlılığı yapılandırma konularına değindi . Tufan, yaşlanmak kavramı ve yaşlılık gerçekliği kavramları algısının kişiden kişiye değiştiğini kaydetti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, eskiden sadece güneş ve deniz için ziyaret edilen Girne’de belediyelerle birlikte toplum yararına çalışmalar yapan eğitim kurumlarının 60+ Üni̇versi̇tesi̇ gibi farklı çekim unsurlarıyla öne çıktığını ifade etti.

Çeler: “Her türlü katkı ve iş birliğine hazırız “
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler hayatın gerçeği olan yaşlılığın getirdiği endişenin bu tür sempozyumlar ve diğer bilgilendirici çalışmalar  sayesinde giderilebileceğini vurguladı. Çeler, ülkemizde 6,60  olan yaşlılık oranının ileride 7.72’ye ve üstüne çıkacağının ön görüldüğünü söyledi ve bakanlık bünyesinde yaşlı insanların üretkenliğine yönelik çalışmalar yapma hedeflerinin Girne bölümünde Girne Üniversitesi ve belediye ile işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.


Besim: “ Koruyucu ve temel sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaştırmak en önemli hedefimiz “
Sağlık Bakanı Filiz Besim de konuşmasında yıllar boyunca kaydedilen bilimsel gelişmelerle insan ömrü uzarken bazı kronik hastalıkların arttığını hatırlattı . Sağlığın daha kolay ulaşılabilir olması , sağlıklı ve kaliteli yaş alma konularına değinen Besim,  en büyük kişisel yatırımın gençlik döneminde gelecekteki sağlığa yapılan yatırım olduğununun altını çizdi. Filiz Besim, Girne Üniversitesi’nin hayata geçirdiği programın önemini vurguladı.

Akıncı :” Artan yaşlı nüfusa sosyal ve ekonomik destek verilmesi önemli ”  
Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Akıncı ise kendi tecrübelerinden örnek vererek yaş aldıkça insanın daha yaratıcı ve toparlayıcı olduğunu söyledi ve yaşlılığın getirdiği kaçınılmaz fiziksel, ruhsal, sosyal etkilerin kontrol edilmesinin önemini vurguladı . “ Tıptaki gelişmeler ile yaşlı nüfus oranını arttı, değişen toplumsal şartlar ile yeni çözümler bulunmalı ve  modeller sunulmalıdır “ diyen Akıncı, yaşlılık ile ilgili ulusal eylem planı başta olmak üzere devlet kurumlarının da üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizdi.

Sempozyumun Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak moderatörlüğünde devam eden 2. bölümüne ; Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı ve 60 + Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan, J.F. Oberlin Üniversitesi Gerontoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Hisao Osada , Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden  Dr.İkuko Murakami, Nöroloji Uzmanı Uzman Dr. Melih Vural, Spor Eğitmeni Hiroshi Nakajima ve  Ege Üniversitesi 60+ Yaş yürütücüsü Doç. Dr Sevnaz Şahin konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘ Yaşlanma ve yaşlılığa gerontolojik bakış ve bakım ‘ başlıklı konuşmasında yaşlılığın yapısal değişimi, yaşlılıkta yaşam durumu , yaşlanmanın 12 boyutu gibi konulara değindi .

J.F. Oberlin Üniversitesi Gerontoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Hisao Osada ise, ‘ Yaşlı toplum olarak Japonya’nın durumu ve Demans hastalığının önlenmesi ‘ başlıklı sunumuna  Japonya ‘da nüfus , yaşlı nüfus bilgileri ile başladı. Osada demans türlerini anlatırken ilk belirtilere değinerek erken teşhisin öneminin yanı sıra kaçınılması ve kazanılması gereken alışkanlıkları vurguladı .   Dr. Hisao Osada Türkiye ve KKTC ‘de bu çalışmaların üniversite bünyesinde yapılmasının örnek alınması gereken bir durum olduğunu kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden  Dr. İkuko Murakami ‘ Japonya’da Yaşlılıkta Eğitim ‘ başlıklı sunumunda  yaşlanma verileri , toplumsal sorunlar ve bu konudaki çalışmalar üzerine örnekler verdi.  Murakami bu yaş grubuna yönelik derslerin içeriği konusuna değindi ve Japonya’da genç nüfus azaldığı için üniversitelerin kapanması yerine yaşı ilerlemiş öğrencilerin gitmesini sağlayacak uygulamalar yapıldığını söyledi.

Nöroloji Uzmanı Uzman Dr. Melih Vural “ Eyvah annem Alzheimer , teşhis , tedavi ve müdahale olanakları “ başlıklı konuşmasında Türkiye’deki rakamlara , geç tanı konulmasının olumsuz sonuçlarına değindi . Vural , patolojik açıdan hastalığın gelişimini, hastalığın aşamalarını, tanı ve tedavi yöntemlerini  , risk gruplarını, yapılması ve yapılmaması gerekenleri , destek ürünleri detaylı olarak anlattı.

Spor Eğitmeni Hiroshi Nakajima’nın Rajio Taiso egzersizleri yaptırdığı bölüme katılımcılar büyük ilgi gösterdi.

Sempozyumda son konuşmayı yapan Ege Üniversitesi 60+ Yaş yürütücüsü ve İç Hastalıkları Uzmanı  Doç. Dr Sevnaz Şahin beklenen yaşlanma oranlarına değindi, günümüzde kabul gören aktif yaşlanma kavramına kadar geçilen aşamaları, yaşlıların toplumsal hayata katılımının ve geriatri uzmanlarının artmasının önemini  vurguladı.  Şahin, Ege Üniversitesi bünyesindeki  60+ Tazelenme  Üniversitesi’nin kurulmasını ve yaptıkları çalışmaları anlattı.