1000 Nüfuslu Girne Üniversitesi Bugün İlk Dersine Yeni Kampüsünde Başladı
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2015, 11:08
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36
SONY DSC

37 farklı ülkeden 1000 öğrencisiyle Girne Üniversitesi, bugün ilk dersine 15 Kasım 2015 tarihinde açılışı gerçekleştirilen yeni kampüsünde başladı.

SONY DSC

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 15 Kasım 2015 tarihinde KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Üçüncü Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu, diğer bakanlar, Girne Belediye Başkanı, milletvekilleri, ve misafirlerin katılımı ile fakülte binalarının açılışını görkemli bir şekilde gerçekleştirilen Girne Üniversitesi’nin yeni kampüsünde en son teknoloji ürünleri ile donatılmış Denizcilik ve Havacılık Fakülte binaları, akademik personel ve öğrencilerin kullanımına sunuldu.

SONY DSC

Prof. Dr. Salihoğlu: Yeni Kampüsümüze Taşıdığımız 35 Yıllık Eğitim Geleneğimizle Geleceği Şekillendirirken Girne’nin Sembolü Olacağız.

Girne Üniversitesi’nin kendi binalarında eğitime başlaması ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu 35 yıllık eğitim tecrübesiyle vermekte oldukları nitelikli yüksek öğrenim eğitimini Girne’de hizmete giren yeni binalarında öğrencileriyle buluşturmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını ifade etti.

SONY DSC

Girne Kampüsü’nde Girne’nin ve dünya biliminin geleceğini şekillendirecek bilimsel çalışmalara değerli akademik kadroları ve öğrencileriyle hep birlikte imza atacaklarını kaydeden Prof. Dr. Salihoğlu “Girne’de şehrin dokusuna uygun ve modern bir yapıda yerini alan ve şimdilik Denizcilik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimeri, Uçak Mühendisliği, Deniz Bilimleri ve benzeri öndört programla eğitimini sürdüren üniversitesi alt yapıları ve donanımlarında dünya standartlarının üzerinde, yarının teknolojisi kullanılmaktadır. İki yıl önce kurulan Girne Üniversitesi kardeş kuruluş Yakın Doğu Üniversitesi’nde, yirmi yıl önce kurulan, coğrafyasında en köklü, en geniş kapsamlı ve en donanımlı Denizcilik Fakültesi’ni öğrencisi, öğretim elemanı, teknik donanımı, modern simülatörü, iki adet eğitim ve araştırma gemisi gibi birçok alt ve üst yapısını devir alarak eğitime başlamıştır. Denizcilik Fakültemiz yirmi yıllık sürede, ulusal ve uluslararası sularda, denizlerde ve okyanuslarda görev yapan ve yapmakta olan ve denizcilik dünyasında aranır ve güvenilir, işinin ehli güverte zabiti, süvari, kaptan, gemi makinaları mühendisi, mühendis, deniz işletmecisi, ve denizci ara elemanını mezun etmiştir. İki yıl önce ise eğitim programlarına Uzay Bilimleri ve Havacılık Fakültesi ile Uçak Mühendisliği programlarını ekledi. Dolayısı ile günümüzde 14 farklı programda lisans ve ön lisans eğitimini sürdürmekte ve geleceğe dönük olarak da 27 yeni programa işlerlik kazandırmak için yoğun çalışmalarını sürdürmektedir. Bunların yanı sıra lisansüstü ve doktora programlarına da büyük önem vermekteyiz. Amacımız yüksek lisans-doktora program sayımızın lisans programlarından fazla olması. Girne Üniversitesi dünya bilimine katkı sağlayan bir araştırma üniversitesi olacaktır. Belirttiğim tüm bu çalışmalarımız ile Girne Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma faaliyetlerini yeni kampüsümüzün olanaklarında sürdüreceğiz” dedi.