Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için, Sanatçı Rana Amrahova, 35 Eserden Oluşan “Aşk Mesajı” Adlı Kişisel Sergisini Sanatseverlerin Beğenisine Sunuyor
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 11:43


Sanatçı, Rana Amrahova Kıbrıs Sanat Müzesi için “Aşk Mesajı” adlı 35 eserden oluşan kişisel sergisi 23 Temmuz Perşembe günü saat 09.00’da sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, sanatçı Rana Amrahova tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için 35 eserden oluşan “Aşk Mesajı” adlı kişisel sergisi Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi sergi salonunda saat 09.00’da açılacak.

Rana Amrahova Kimdir?
Sanatçı Rana Amrahova, 26 Ekim 1965 yılda Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de doğdu. 1980-1984 yıllarında A.Azimzade adını taşıyan Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Koleji’nde eğitimini aldı. 1984-1990 yılları arasında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini V.İ.Surikov adına Moskova Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünde tamamladı.

1997 yılında Azerbaycan Ressamlar Birliği üyesi seçildi. 2001-2006 yıllarında Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde “Akademik desen” bölümünde öğretim görevlisi olarak görev aldı. 2006-2007 yılları arasında Uluslararası Kıbrıs Universitesinde “Güzel Sanatlar” fakültesinde “Mimarlık, İç Mimarlık ve Grafik Tasarım” bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı..

2008 yılında Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin Senato kararı ile doçent ünvanına layık görüldü. 2010 yılında Azerbaycan Devlet Atestasyon Komisyonu tarafından doçent diploması takdim edildi. 2016 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi “Mimarlık ve Güzel Sanatlar ve Tasarım” fakültelerinde görev almaktadır.

Sanatçı çeşitli sanatsal ve akademik etkinliklerin düzenlenmelerinde görev aldı .Birçok ulusal ve uluslararası sergilere katıldı.2013 yılında sanatçı Azerbaycanın Gabala şehrinde düzenlenen III. Uluslararası Sanat sergisinde “İlham eseri” diploması aldı. 2015 yılında Bakü Müze Merkezinde kişisel sergisini açtı.

Sanatçının eserleri Bakü Modern Sanat Müzesi, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, galerilerde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. “Desen sanatı, Desende gölge ve ışık” ile “Klasik portre deseni”. adlı iki ders kitabının yazarıdır.