Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Sanatçı Petr Subbotin koronavirüs Salgınına Karşı Mücadeleyi “Sebep ve Sonuç” Adını Verdiği Heykeli ‘Canı Sıkılan İnsan’ Tasviriyle Anlattı
Eklenme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 11:10

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması ile birlikte sanatçılar da salgını ve mücadeleyi farklı bakış açılarıyla ve uygulamalarla anlatmayı sürdürüyor

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, sanatçı Petr Subbotin Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için ortaya çıkardığı heykel ile; İnsanların dikkatsizliğine adanmışlığı anlatırken, can sıkıntısının sadece insana özgü bir özellik olduğunu vurguluyor.

Sanatçı Petr Subbotin açıklamasında; “Bu eser insanın dikkatsizliğine adanmıştır. Dünya, fenomenlerin, süreçlerin ve nesnelerin kaosu değildir, aksine düzenli, birbirine bağlı olan bir bütündür. «Sebep ve sonuç» kategorisi bu bağlantının belirli biçimlerinden biridir. Sonuçlarını önceden bildiğimiz şeyleri sıklıkla yapmaktayız. Bence bunun nedenlerinden biri can sıkıntısıdır. Can sıkıntısı sadece insana özgü bir özelliktir. Heykeldeki oturan adam bir can sıkıntısını temsil eder. Bir bumerangın varlığı, eylemleri için çilenin kaçınılmazlığını gösterir. Heykeldeki ayakta duran adam atış yapmak için kolunu kaldırıyor. “Sebep ve sonuç” kategorisi, bir kişinin dünyayı bilmesi için gerekli bir koşuldur” ifadelerini kullandı.

Petr Subbotin Kimdir?
1989 yılında Rusya’da Irkutsk Bölgesi’nin Ust-Ilimsk şehrinde doğdu. 2007-2012 yılları arasında grafik sanatlar bölümünde İrkutsk Repin Devlet Pedagoji Üniversitisinde okudu. 2014 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. 2016 yılında Çin’e davet edildi. 2017 yılında Manege’deki Rus-Japon işbirliği ile gerçekleştirilen “Üstesinden Gelme” adlı sergiye katıldı. 2018 yılında olan Igor Minakov’un “İnsan” çalışmasıyla yarışmaya katıldı. 2018 yılında, Anikushin Müzedeki “Adam” sergisine katıldı. 2019 yılında “Daniil Granin Anıtı” yarışmasına katıldı.