Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Sanatçı Kateryna Ocheredko, Karantina Günlerinde Kıbrıs Türk Kültürünü Çeşitli Yönleriyle Monotip Baskı Tekniği Kullanarak Resmetti
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2020, 14:56

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan kovid-19 salgınında alınan önlemler çerçevesinde uzun bir karantina süreci yaşandı. Resim, heykel, seramik ve baskı resim sanatçıları ise bu süreçte kovid-19 ile mücadeleye destek olabilmek adına Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için ürettiler.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, sanatçı Kateryna Ocheredko, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Covid-19 karantina günlerinde Kıbrıs Türk Kültürünü çeşitli yönleriyle monotip baskı tekniği kullanarak resmetti.

Sanatçı Kateryna Ocheredko, eserlerinde geleneksel Kıbrıs Türk folklorik kıyafetleriyle tığ işleyen kadınlar, kahve içen ve kahve falına bakan kadınları resmetti. Bir diğer eserinde kadınlarımız, ninelerimiz geleneksel el sanatlarından olan Lefkara işini tasvir etti. Bir başka eserinde ise sanatçı, Kıbrıslı Türk kadınını geleneksel kıyafetleri ve motifleri ile ortaya çıkardı. Dördüncü eserinde ise Kıbrıs Türk el sanatlarından olan seramik yapımı ve seramikteki tarihi figürler anlattı. Son olarak ise eserinde Kıbrıs Türk kültüründe olmazsa olmaz olan sabah kahvesi tasviri yer aldı.

Kateryna Ocheredko kimdir?
1985 yılında, Ukrayna’nın Kiev kentinde dünyaya geldi. 2010 yılında Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü’nün Grafik fakültesinden mezun oldu. Ukrayna Ulusal Sanatçılar Birliği üyesidir. 2012 yılında, Kiev belediyesinden üstün yetenekli gençlere, şehrin gelişimine kişisel yaratıcı katkısı ve sosyal yaşamdaki yüksek başarılarından dolayı burs kazandı. 2012 yılında, ABD’nin San Francisco kentindeki Art People galerisinde düzenlenen Sosyal Ağda Sanat yarışması çerçevesinde Ukrayna ve dünyanın dört bir yanından en iyi 150 genç sanatçı listesine girdi. Aynı yıl şehrin gelişimine kişisel yaratıcı katkı ve sosyal yaşamdaki yüksek başarılar için Kiev belediye başkanı tarafından burs kazandı. 2007 yılından itibaren bu yana 15’ten fazla ulusal ve 25’ten fazla uluslararası resim ve grafik sergilerine ve açık hava ressamlığına katıldı. 2008-2018 yılları arasında, Ukrayna’da ve yurtdışında yayınlanan çocuklar ve yetişkinler kitapları için 15’ten fazla resim çizdi. 2016 yılında Vincent Van Gogh’un hayatı ve ölümü hakkında “Loving Vincent” adlı dünyanın ilk uzun metrajlı animasyon filminin animatörü olarak çalıştı. 2018 yılında, “Loving Vincent” filmi Oscar ve Altın Küre Ödüller’ine aday gösterildi.

2018 yılında Selanik Arkeoloji Müzesi ile işbirliği içinde Yunanistan Alzheimer Hastalığı ve İlişkili Hastalıklarla Mücadele Derneği tarafından organize edilen “Dünyanın Gravürleri” gravür ve heykel sergisine katıldığı için ödülüne layık görüldü. 2011 yılında Ukrayna’nın Kiev şehrindeki Sanatçı Galerisi’nde düzenlenmiş olan «Yeşil Dalga» sanat yarışmasını kazandı. 2019 yılında Kiev kentinde “Repin’s places” adlı kişisel sanat sergisini açtı. Ayrıca “Farklı ve benzer” adlı kişisel gravür sergisini düzenledi. 2015 yılında Belarus’un Minsk kentinde “Bizim Dünya” adlı kişisel gravür sergisini açtı. 2011 yılında Kiev Kültür Sanatçılarının müzesinde “Kiev’im” adlı gravür kişisel sergisini açtı. Belarus, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Mısır, İspanya ve Çin’de uluslararası açık hava sergilerine katıldı. Eserleri Ukrayna, Mısır, Polonya, Letonya, İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya, Avustralya, Mısır, ABD ve Yunanistan’ın müzelerinde ve özel koleksiyonlarında bulunmaktadır.