Girne Üniversitesi İle Girne Belediyesi İşbirliğine Gidiyor
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2019, 07:07

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Mehmet Fatih Hüseyinoğlu ile Girne Üniversitesi Denizcilik Merkezi (GÜDENMER) Başkanı Kaptan Enver Yetkili, 20 Eylül 2019 tarihinde Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü makamında ziyaret etti.

Ziyarette taraflar, GÜDENMER ile Girne Belediyesi arasında deniz ve denizciliği sevdirme çalışmaları çerçevesinde neler yapılabileceği konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme sonucunda; Girne Belediyesi tarafından yapımı devam eden Girne Kent Müzesi içinde deniz yaşamının sergileneceği bir “Deniz Biyolojisi Müzesi” bölümünün oluşturulması için Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Mehmet Fatih Hüseyinoğlu’nun katkılarının alınması yönünde mutabakat sağlandı.

Ziyarette ayrıca, denizciliği sevdirme çalışmaları çerçevesinde geliştirilen proje gereğince Girne’ye “Anıtsal Gemi Çapası” kazandırılması ve Girne Antik Limanı bölgesinde Belediye’nin uygun göreceği bir noktaya konumlandırılması için de görüş birliğine varıldı. GÜDENMER tarafından tedarik edilecek çapanın üzerinde Mustafa Kemal Atatürk ve Rauf Raif Denktaş’ın denizcilikle ilgili özdeyişleri yer alacak.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bir liman kenti olan Girne’de deniz ve denizcilikle ilgili bir üniversiteyle işbirliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Ziyaretin sonunda ilgililer bu projelerin gerçekleştirilmesi için oluşturulacak olan çalışma gruplarının hızla faaliyete başlayacağını ifade ettiler.