Girne Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin İlk Mezunları Diplomalarını Düzenlenen Törenle Aldı
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 10:20

Girne Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2021-2022 akademik yılında mezun olmaya hak kazanan 27 öğrenci için 13 Temmuz 2022 Çarşamba günü bir diploma ve yemin töreni düzenlendi.

Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane Kongre Salonunda düzenlenen törene Girne Milletvekili Fikri Toros, Lefkoşa Milletvekili Ahmet Savaşan, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Doç. Dr. Cemre S. Günsel Haskasap, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Mütevelli Heyeti Üyeleri, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Başhekimler, Enstitü Müdürleri, Dekanlar,  Dekan Yardımcıları, Bölüm Başkanları, Meslek Yüksekokulu Müdürleri, öğretim üyeleri, mezunlar, aileler ve misafirler katıldı.

Tören 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından müzik dinletisi ile başladı.

Törenin açılış konuşmaları Dr. Suat Günsel Diş Hastanesi Başhekimi ve Girne Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Çetiner ve Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu tarafından yapılırken fakülte birincisi Tuba Ökten de mezunlar adına katılımcılara seslendi.

Açılış konuşmalarının sonrasında etkinlikte Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Çetiner’in son ders konuşmasını takiben öğrenciler toplu olarak meslek yeminlerini etti.

Öncelikle dereceye giren mezunlara diploma ve madalyalarının takdim edildiği, fakülte kütüğüne plaketin çakıldığı etkinlik öğrencilerin hazırladığı renkli dans gösterisinin ve kep atma töreninin ardından mezuniyet pastasının kesilmesi ve düzenlenen kokteyl ile son buldu.

Prof. Dr. Serap Çetiner “ Bilimin vazgeçilmez gerçeği daima ileri gitmektir”
Açılış konuşmasını yapan ve yemin töreni öncesinde öğrencilere son dersi veren Dr. Suat Günsel Diş Hastanesi Başhekimi ve Girne Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Çetiner, 2017 yılında çıktıkları bu onurlu yolculuğu tamamlamanın ve ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Prof. Dr. Çetiner Girne Üniversitesini çağdaş eğitim anlayışıyla tüm dünya gençlerine kazandıran ve sürekli desteğini esirgemeyen başta Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel olmak üzere tüm Günsel ailesine şükranlarını sundu.

Prof. Dr. Serap Çetiner daha sonra haklı bir gurur yaşayan ailelere, özverili çalışmalarıyla mezunları bugüne getiren fakülte öğretim üyelerine ve Atatürk ilkelerini benimsemiş, evrensel değerlere bağlı hekimler olmalarını öğütlediği genç meslektaşlarına seslendi.

Mezunlara sahip oldukları insani değerleri pusula edinmelerini söyleyen Girne Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Çetiner bilimin vazgeçilmez gerçeğinin daima ileri gitmek ve gelişmek olduğunu ifade ederek diş hekimliğinin sanat ve bilimin birleştiği çok özel bir meslek olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu “ Mezuniyet hayattaki en önemli anlardan biridir “
Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ise katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında akademisyenlerin en büyük mutluluklarından birinin eğitim verdikleri kişilerin mezuniyetine tanıklık etmek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Salihoğlu, bugün yaşanılan mutluluğun 5 yıl önce kurulan Girne Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk 27 mezununu verdiği için özel bir anlamı da olduğunu ifade etti ve bu süreçte desteklerini esirmeyen Günsel ailesine teşekkürlerini sundu.

Konuşmasını çocuklarını kendilerine emanet eden ailelere ve mezunlara hitap ederek sürdüren Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, mezuniyetin insanın hayattaki önemli anlarından biri olduğunu vurguladı.

Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu öğrencilerin heyecanla çıktıkları üniversite yolculuklarında tam da klinik uygulama aşamasına denk gelen pandemi sürecini Diş Hekimliği Fakültesi’nin akademik kadronun özverili çalışmasıyla aştığının altını çizerek kendilerine de teşekkür etti.

Prof. Dr. Salihoğlu genç diş hekimlerine gelecekteki yaşamlarında başarılar dileyerek sözlerini tamamladı.

Tuba Ökten – Mezuniyet Konuşması