Kuzey Kıbrıs – Girne Üniversitesi
+90 392 650 26 00

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs (Genel)

Coğrafî bakımdan Kuzey Kıbrıs’ı, Beşparmak dağları ikiye ayırmaktadır. Güneyde Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya kadar Meserya ovası, Lefkoşa’dan Lefke’ye kadar ise verimli Güzelyurt Ovası uzanmaktadır. Kuzeyde ise Beşparmakların eteklerinde zengin kıyı şeridinde birbirinden güzel koylar ve dağ eteklerinde bahçeler bulunmaktadır.

Lefkoşa KKTC’nin başkenti konumundadır. Gazimağusa, İskele, Girne ve Güzelyurt diğer önemli kentleridir. Kuzey Kıbrıs topraklarının % 57’si tarım arazisidir. Ülkede turunçgiller, arpa, buğday, zeytin, zeytinyağı, patates, harup, havuç gibi meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Yeterli olmayan su kaynakları modern sulama sistemleriyle en uygun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ada’da küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar da yetiştirilmektedir. Et, süt, peynir ve yoğurt ürünleri çok kalitelidir. Özellikle ”Hellim Peyniri“ çok meşhurdur. Ayrıca ağaçlandırma çalışmaları yapılarak adanın yeşil bitki örtüsü korunmaktadır. Uzun baharı nedeniyle arıcılık gelişmiştir.

Sanayi bakımından ise adalarda yapılan küçük ölçekte sanayi işletmelerine Kıbrıs’ta da rastlanmaktadır. Gıda, inşaat ve giyimde önemli ilerlemeler vardır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler şeklinde kurulmuş olan sanayisi, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de Organize Sanayi Bölgeleri ile Gazimağusa’da kurulan Serbest Liman da faaliyet göstermektedir. Elektrik enerjisi üretimi Kalecik ve Teknecik santrallarında yapılmakta ve ülke ihtiyacını karşılamaktadır.

Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi yaşanır. Yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve yağmurludur. Yıllık ortalama sıcaklık 19ºC’ dir (66ºF). Yaz ortalaması 40ºC (105ºF) civarındadır. Deniz suyu ortalaması 21ºC’ dir (75 Fº). Kışları hava çok soğuk geçmez, yumuşaktır ve yıllık ortalama 500 mm yağmur düşmektedir. En güzel ve uzun mevsimi ise bahar aylarıdır.

Yaprağını dökmeyen, Çam, Turunç, Harup, Servi, Zeytin gibi ağaçların yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaçlar, bodur ağaçlar ve çalılıklarla değişik endemik çiçek türleri Kıbrıs’ın genel bitki örtüsünü oluşturur.Akdeniz iklimi, Kıbrıs’ın doğal zenginliğinin meydana gelmesini sağlamıştır. En yaygın orman ağaç türler Çam, Servi, Meşe ve Okaliptüs’tür. Kuzey Kıbrıs’ta doğal yetişen pek çok çeşit çiçekli bitkiler, orkideler ile Kıbrıs’ta yetişen 19 endemik bitki türü bulunmaktadır.

Gerek ada’da yaşayan, gerekse göçmen kuşları barındırması nedeniyle Kuzey Kıbrıs zengin hayvan türüne de sahip bir ülkedir. Bu nedenle ada da avcılık oldukça gelişmiştir. Kuzey Kıbrıs’ın, Afrika ve Avrupa arasında ki, kuşların göç yolları üzerinde olması ve coğrafik konumu nedeniyle konaklama ve yumurtlama merkezidir. Martılara enderde olsa rastlamak mümkündür.

Kuzey Kıbrıs’ın doğal mağaralar bakımından da zengin olduğu görülür. Keşfedilecek mağaralar halen gizem içinde beklemektedir. 85 civarında irili ufaklı, doğal veya insan eliyle yapılan mağarasının olduğu tesbit edilmiştir. Bunların içinde en güzel sarkıt ve dikitleri barındıran ve ziyarete açık olan İncirli mağarasıdır. Asfalt bir yolla ulaşılan mağarayı, gezmek için İncirli Muhtarı yardımcı olmaktadır. İçerisi aydınlatılmış olup sehpa ve flaş ile fotograf çekilebilir. İnönü’de bulunan Sütunlu Mağara da görülmeye değer güzellikte bir mağaradır. Kalavaç köyü civarında bulunan ”Ecinni sinileri“, ilginç yapısıyla keşfedilmeyi beklemektedir. Kalkanlı’da bulunan bin yıllık zeytin ağaçları, doğa yürüyüş yolu olarak düzenlenmiş ve koruma altına alınmıştır. Bazı zeytin ağaçlarının gövdesini onbir kişi elele vererek ancak çevreleyebilmektedir. Bu da ağaçların görkemini sergilemektedir. İşin en güzel yanı bu tarihi zeytin ağaçları hala ürün vermektedir.

Kuzey sahil şeridinde eski yoldan gidilirse, nostaljik bir gezi içinde bulur insan kendini. Birbirinden güzel plajlar, koylar balıkçı barınakları ve tarihi eserleriyle, Çatalköy, Teknecik Elektrik Santrali, Algadi, Esentepe, Küçükerenköy, Tatlısu, Kaplıca, Yedikonuk, Balalan, Esenköy, Yeşilköy, Yenierenköy, Dipkarpaz bir gün içerisinde bir solukta gezilebilecek ancak doyulamayacak güzellikte yerlerdir.

Gazimağusa, Tuzla, Salamis, Yeniboğaziçi, İskele, Boğaz, Kalecik (Elektrik Santrali, Çimento ve Petrol depolarınının bulunduğu köy), Çayırova, Büyükkonuk, Bafra ( Birbirinden güzel turistik tesislerin yer aldığı bir cennet köşe), Pamuklu, Mehmetçik, Kumyalı, Ziyamet, Boltaşlı, Derince, Avtepe, Taşlıca (Adanın en güzel plajlarından birisi de buradadır), Kuruova, Kaleburnu ve Dipkarpaz, Adanın Güney sahillerini süsleyen yerleşim yerlerinden bazılarıdır.

Gazimağusa – Lefkoşa arasındaki Mesarya Ovasında pekçok yerleşim birimi bulunmaktadır. Genelde tarım ve hayvancılık yapılır. Bu yerlerden bazıları ise, Mutluyaka, Çayönü, Güvercinlik, İnönü, Beyarmudu, Pile, Akdoğan, Pirhan, Dörtyol, Pirhan, Geçitkale (Kuzey Kıbrıs’ın ikinci havalanı buradadır.), Serdarlı, Nergizli, Turunçlu, Ulukışla, Paşaköy, Gönendere, Dilekkaya, Akıncılar, Gaziköy, Demirhan, Minareliköy, Kalavaç, Görneç, Değirmenlik Haspolat, Hamitköy ’dir.

Lefkoşa-Lefke arasında da birbirinden güzel köyler bulunmaktadır. Bunların bazıları ise, Gönyeli, Alayköy, Dağyolu, (İlker Karter Havaalanı buradadır.), Dikmen, Pınarbaşı, Yılmazköy, Serhatköy, Zümrütköy, Gaziveren, Cengizköy, Gemikonağı, Bağlıköy, Bademliköy,Yeşilırmak’tır.

Girne-Lefke arasındaki kıyı ve dağlarda, Zeytinlik, Edremit, Ilgaz, Karaman (Karmi), Alsancak, Karşıyaka, Geçitköy (Geçitköy Göleti buradadır.), Çamlıbel, Kayalar, Sadrazamköy, Koruçam, Tepebaşı, Hisarköy, Akdeniz, Kalkanlı (Tarihi zeytin ağaçları ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünün bulunduğu yer), Akçay, Güzelyurt, Aydınköy gibi yerleşim merkezleri vardır.

Kıbrıs’ın ince kumlu geniş, uzun ve eşsiz sahilleri ise dünyada nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan Caretta caretta ve Chelonia mydas kaplumbağalarının yumurtlama merkezidir. Çevre koruma duygusu çok gelişmiş olan Kıbrıs Halkı, Özel Kaplumbağa Koruma Dernekleri, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Altınkum, Alagadi, Ronnas ve diğer kumsallarda yumurtlamaya gelen deniz kaplumbağalarını özenle takip etmektedirler. Ayrıca, Akdeniz Foku da zaman zaman kıyılarda ki kayalıklara çıkmaktadır. Karpaz Milli Parkı’nda ise 250 civarında evcil olmayan “Karpaz Eşeği” özgürce yaşamaktadır.