Kampüste Yaşam – Girne Üniversitesi
+90 392 650 26 00

Kampüste Yaşam

SOSYAL YAŞAM VE ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Üniversite hayatının en önemli unsurlarından biri öğrencilerin kendi başlarına geliştirmeleri gereken bir sosyal hayattır. Sosyal hayat, özellikle yeni gelen öğrenciler için, büyük önem teşkil eder. Sosyalleşmek üniversite hayatının stresini hafifletir. Farklı konularda ve farklı çevrelerde sosyalleşme, öğrencilerin uzun vadede beklenmeyen faydaları olabilecek bağlantıları oluşturmasına, çevresini sınıf ortamının ötesine taşımasına yardımcı olur.

Sadece akademik odaklı bir bakış açısı, üniversitenin en önemli kazanımlarından biri olan, farklı çevrelerden ve farklı kültürlerden gelen insanlarla iletişime geçme ve sosyalleşme fırsatını değerlendirmenin önündeki engeldir. Bu gerçeğin bilincinde olan üniversitemiz, öğrencilerinin farklı ilgi alanlarını destekleyerek kişisel ve kültürel gelişimlerine yönelik sosyal aktiviteleri desteklemektedir.

Adada :

Kuzey Kıbrıs; tarihi ve doğal güzelliklerinin  yanında temiz plajları, sörf kulüpleri, yamaç paraşütü, trekking, kamping, dağcılık, yürüyüş parkurları  gibi farklı zevklere hitap eden sosyal yaşamı ile öğrencilerin ders dışında eğlenceli zaman geçirmesine, kendilerini geliştirmelerine  fırsat sunmaktadır.

 

Kampüste Yaşam

Fotoğraf, Highlineparagliding firmasının uçuşuna aittir.

 

Üniversitemizde :

Öğrencilerimizin eğitim yaşamlarına destek olacak, kişisel gelişimlerine yardımcı konferans ve seminerler düzenlenmektedir.

Bunun yanısıra, tüm öğrenme deneyimleri sadece bir sınıf içinde gerçekleşmez. Aktif bir sosyal yaşam, ortak noktaların paylaşılabileceği öğrenci topluluklarına katılmanıza olanak sağlar. Daha verimli ve eğlenceli bir üniversite hayatı yaşamaya olanak sağlayacak piknikler, bisiklet gezileri, müzik şöleni gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Üniversitemizde öğrencilerimizin ders aralarında streslerini atmalarını ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacak etkinlik salonu bulunmaktadır. Ayrıca spor etkinlikleri çerçevesinde futbol, voleybol, basketbol turnuvaları düzenlenmektedir.

Üniversitemizde farklı  kategorilerde öğrencilerimizin ilgisini çekerek onları üniversite yaşamına adapte edecek öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Öğrenciler, mevcut kulüpler dışında, kendi ilgi alanlarına uygun bir kulüp kurarak, kulüpleri ile ilgili etkinlik düzenlemekte özgürdür. Öğrenci kulüplerine dahil olmak, derslerle geçen uzun bir günden sonra, benzer görüşleri paylaştığınız kişilerle vakit geçirmek ve rahatlamak için uygun bir ortam yaratır.

 

Öğrenci Kulüpleri (*)

Yeni öğrenciler için oryantasyon programları (akademik dönem başında)

 • Afrikalı Toplumlar Kulübü
 • Mimarlık Kulübü
 • Satranç Kulübü
 • Dans Kulübü (GÜDANS)
 • Çevre ve Sosyal  Sorumluluk Kulübü
 • Hezarfen Havacılık Kulübü
 • Denizcilik Kulübü (GÜDEK)
 • Medya ve Fotoğrafçılık Kulübü (GÜFOM)
 • Tıp Kulübü
 • Müzik Kulübü (GÜMÜK)
 • Doğa Sporları Kulübü (GÜDOSK)
 • Psikoloji ve PDR Kulübü
 • Yelken Kulübü
 • Arama Kurtarma Kulübü (GÜAKUT)
 • Tiyatro Kulübü
 • Su Sporları Kulübü (GÜSAS)
 • Yoga Kulübü
 • Fenerbahçe Taraftar Kulübü
 • Galatasaray Taraftar Kulübü

(*)  Öğrenciler kendi ilgi alanlarına uygun yeni bir kulüp kurabilir.

Kuzey Kıbrıs ile ilgili bilgiler için tıklayınız.
Kampüste Yaşam

Eğitimi destekleyen unsurlardan biri hiç şüphesiz kütüphanelerdir. Modern eğitim anlayışı öğrencileri belirli konuları ezberlemek yerine; onları araştırıp öğrenmeye ve yorum yapmaya yöneltmektedir. Bu şekilde bir eğitimin kütüphaneler olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir. Girne Üniversitesi kütüphanesi gelişen ve değişen kütüphane ve kütüphanecilik anlayışını benimseyen, bilgiye en iyi düzeyde erişim ve bilgiyi paylaşım endeksli yüksek standartlara sahip bir kütüphanedir.

Kampüste Yaşam

Üniversitemiz kütüphanesi bünyesinde birçok dilde 20.000 adet yazılı basın kaynakları bulundurmakla birlikte 1.500.000 elektronik veri tabanı sayesinde internet aracılığı ile her yerden ulaşım olanağı sağlayabilmektedir. ABD, Kanada, Meksika’ da da kullanılan L.C sınıflamasına göre dizayn edilmiş olan raf sistemi de bilgiye hızlı bir şekilde erişimi mümkün kılmaktadır. Aynı anda 100 kişilik oturum ve çalışma alanına sahip kütüphanede öğrencilere rahat çalışma ortamı sağlanmaktadır. Tam donanımlı genel kullanıma açık internet bağlantılı bilgisayarların yanısıra kütüphane alanı içinde genel kullanıma açık wi-fi ağı mevcuttur.

Kampüste Yaşam

Girne Üniversitesi öğrencileri, kampüste yer alan kütüphane dışında, Yakın Doğu Üniversitesi’nin kütüphane olanaklarından yararlanabilir. Yakın Doğu Üniversitesi kütüphanesi 15.000m2 kapalı alana sahiptir. Açık raf sisteminde yer alan 1 Milyonun üzerinde kitap, 150 binden fazla elektronik dergi, 7000 DVD, 17 film izleme kabini, 12 bireysel ve grup çalışma odası bulunmaktadır. Kütüphanenin güncel dijital teknolojiyle donatılmış veri tabanına internet aracılığıyla ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Online Sayfasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yenilikleri takip ederek bunu etkili bir şekilde öğrencilerine ve bulunduğu topluma ulaştırma anlayışına önem veren Girne Üniversitesi modern ve donanımlı kütüphanesi, hafta içi 08:00- 16:30 arasında , üniversite öğrencilerine ve Kıbrıs halkının kullanımına açıktır.

Girne Üniversitesi öğrencileri konaklama için Girne Karakumda yer alan üniversiteye ait yurtlar (Park Palace Residence) ile Yakın Doğu Üniversitesi yurtlarından tercih yapabilir.

Yurt odalarını kiralama, dönemlik ya da tam bir akademik sene olabilmekte, yurt kayıt başvuruları yurtdışı temsilcilik ofislerimizde veya Girne Üniversitesi Kampüsü’nde yapılabilmektedir.

Girne Üniversitesi Park Palace Residence yurtlarında 1-2-3 kişilik stüdyo, 3-4 kişilik odaların yanı sıra 1+1 ve 2+1 daire seçenekleri yer almaktadır.

YDÜ kampüsünde toplam 12 blok yurt bulunmaktadır. Yurt odaları, tek, çift, üç veya dört kişiliktir ve Ekonomik, Standart, Lüks ve Rezidans olarak 4 farklı şekilde düzenlenmiştir. Girne Üniversitesi ve YDÜ arasında ders programları da dikkate alınarak, düzenli ulaşım hizmeti verilmektedir.

Minimum Oda Özellikleri

Yurtların oda özellikleri, seçilen kategoriye göre değişmekle birlikte, en temel oda özellikleri  aşağıdaki gibidir:

 • Yatak
 • Dolap
 • Çalışma Masası
 • Sandalye
 • Wi-Fi İnternet Bağlantısı (ücretsiz)
 • TV

Yurtlarımızda Verilen Genel Hizmetler;

 • Güvenlik
 • Temizlik
 • Çalışma Salonu
 • Kantin
 • Restoran
 • Spor Salonu
 • Kütüphane
 • Çamaşırhane
 • Ulaşım

50 Kw üzeri elektrik tüketimi öğrenci tarafından ödenecektir.

Yurtlarda Yemek
‘Dönemlik / Yıllık’ paket ücreti kapsamına göre yemek verilmektedir. Mevcut paketin dışında yemek programından yararlanmak isteyenler ilave ücret karşılığında bu hizmeti alabilmektedir.

Dönemlik Menü:
Güz Dönemi: 1 Eylül – 31 Ocak

Bahar Dönemi: 15 Şubat – 30 Haziran (4 1/2)

Yıllık Menü: 1 Eylül – 30 Haziran (9 1/2)

Yemek Saatleri:
Kahvaltı 07:00 – 10:00
Öğle Yemeği 12:00 – 14:00
Akşam Yemeği 18:00 – 22:00

Yurtlar ile ilgili diğer detaylar için lütfen tıklayınız.

Kampüste Yaşam

Girne Üniversitesi, üniversite kampüsünde yer alan tam donanımlı Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi ile Girne merkezde yer alan Diş Hastanesine sahiptir.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi
Üstün teknolojik donanımı, teknik özellikleri ve deneyimli personeli ile 15 Kasım 2016 tarihinden beri hizmet vermektedir.

Hastanemiz, Girne Üniversitesi yerleşkesi içerisinde, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve öğrenci amfileri ile entegre olacak biçimde ve yaklaşık 15.000 m2 alanda, hasta ve çalışan sağlığı ve güvenliğini ön planda tutacak bir formatta dizayn edilmiştir.

Kurulan akıllı hastane otomasyon sistemi ile kesintisiz ortam ve hasta güvenliği, hasta konforu, medikal bilgi paylaşımı ve güvenliği sağlanmakta ve sürekli takip edilmektedir.Butik hastane konseptinde inşa edilen Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi toplamda 150 yatak kapasitesine sahip 7/24 kesintisiz olarak hizmet veren tam donanımlı bir hastanedir.

Üstün teknolojik kapasitesi ve her biri kendi alanında deneyimli, seçkin öğretim üyeleri ve doktorlarla Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde hastalarımıza dünya standartlarında bir sağlık hizmeti verilmektedir.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi
4 Ekim 2017 tarihinde hizmet vermeye başlayan Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi hasta güvenliği ve sağlık alanında kaliteli hizmet sunmasıyla gurur duymaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi klinikleri dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kullanılan teknolojik donanım, yöntem ve malzemelerle ağız, diş, ve çene sağlığı ve rahatsızlıklarına yönelik hizmet vermek üzere tasarlanmıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi
Deneyimli ve uzman personeli tüm öğrencilerine ve hastalarına 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti vermektedir. YDÜ kampüsü içerisinde yer alan hastane KKTC’de okuyan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti sağlamaktadır. Öğrenciler ücretsiz sağlık hizmeti kapsamında Yakın Doğu Hastanesi’ndeki Acil, Poliklinik, Operasyon birimleri dahil tüm tıbbi birimlerden yedi gün yirmi dört saat (7/24) prensibinde yararlanabilmektedir.