Sıkça Sorulan Sorular

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri için Sağlık raporu alamazsam ne olur?

Kayıt sırasında gerekli sağlık raporu olmayan adayların kaydı yapılmayacaktır.

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi kayıt için herhangi bir sınava girilmesi gerekir mi?

20 yaş altında olup da akredite edilmiş bir kurumdan kolej seviyesinde dönem başına 12       kredi saatinden daha az kredisi olan ve bu şekilde başvuran öğrenci adayların SAT/ACT veya muadili olan bir sınavdan ACT karşılığı olarak en az 21, SAT (birleştirilmiş matematik ve eleştirel okuma) karşılığı olarak da en az 1000 puan elde ederek, yükseköğrenim için yeterli entelektüel olgunluğa sahip olup olmadıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Eğer adayın İngilizce yeterlilik seviyesini gösteren bir belge veya kanıt mevcut değilse, aday Hazırlık Okulu tarafından İngilizce seviyesini belirleyecek bir yeterlilik sınavına alınır.

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi kayıt için TOEFL veya bir başka İngilizce yeterlilik sınav sonucu gerekli mi?

Hazırlık Okulu programından muaf tutulmak için ana dili İngilizce olmayan uluslararası ve yerli öğrenci adayları: ICAO Seviye 4 sınavından başarılı olmalıdırlar veya TOEFL sınavının yazılı testinden en az 550, bilgisayar destekli testinden en az 213 veya internet testinden en az 79-80 almalıdırlar. Bunların yanında, IELTS sınavı tercih edilirse, IELTS sınavından en az 6.0 almalıdırlar.

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi için Matematik seviye tespit sınavının amacı nedir?

Profesyonel pilotluk eğitimi alacak olan öğrenciler PAPI testinden en az 10 üzerinden 6 veya “low risk” seviyesinde başarılı olmaları beklenir.

 • Uçuşların yeterli olmaması halinde ne yapılabilir?

Uçuşlar için bir öğrencinin yetersizliği uçuş öğretmenleri tarafından tespit edilenler, Baş Uçuş Öğretmeni tarafından ilave uçuşa gönderilirler. Bu uçuşlar için ayrıca saat başı tespit edilecek uçuş ücreti ödenir.

 • Sağlık belgesini ve adli sicil belgesini ne sıklıkla almalıyım?

Sağlık belgesi geçerlilik süresine göre bunlar yenilenmelidir. Keza adli sicil belgeleri de.

 •  Gözlük kullanıyorum Profesyonel Pilotluk Eğitimi Bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?

Bu soruya sağlık raporu alacağınız hastanedeki doktor JAR-FCL-3’teki kurallara göre karar verecektir. Bu konuda endişeniz var ise daha önce yetkili hastanelerin ilgili bölümüne müracaat edip durumunuzu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi Bölümünden Mezun olan öğrenciler hangi lisanslara sahip olmaktadırlar?

Bölüm mezunları Pilotluk Eğitim Lisans diploması (4 yıllık) , ATP (A) derslerini tamamlayarak SHGM tarafından düzenlenen sınavlara girerek Ticari Pilot lisansına (CPL), Aletli uçuş yetkisi lisansına (IR), Uçuş Eğitmeni (FI) lisanslarına sahip olabilirler.

 • Uygulamalı uçuş derslerinden başarısızlık veya uçuşa devam etmek istememe durumunda ne olur?

Akademik derslerden başarılı olup 3. sömestrden itibaren uçuşa başlayan öğrencilerimizden uçuş derslerinden başarılı olamayanlar veya uçuşa devam etmek istemeyenler öğrencilerimize Üniversitemizin diğer programlarına geçiş imkanı taban puanlar göz önünde tutularak sağlanacaktır. Ayrıca 2 yıllık eğitimlerini başarı ile bitiren ve PPL uçuşlarını başarı ile tamamlayanlar 2 yıllık ön lisans diploması ile mezun olabilirler.

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi bölümü eğitim ücreti nasıldır?

Profesyonel Pilotluk Eğitimi Bölümü’ne başvuran öğrencilerimizin yıllık okul harçları 10.000€ olarak hesaplanmaktadır ancak 2. , 3. ve 4. yılda gerçekleştirilecek uçuş masrafları için ödenmesi gereken 35.000€ yine son üç yıl içerisinde ödenebilmektedir.

 • Profesyonel Pilotluk Eğitimi Bölümü tam burs eğitim ücretinde neler ödememiz gerekir?

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınava katılıp tam burs hakkı elde eden öğrencilerimizin bursu İngilizce hazırlık sınıfı, eğitim harcı ve uçuş giderlerini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan yemekhane, konaklama öğrenci tarafından karşılanmaktadır.

 • Üniversitenizin ÖSYM taban puanları, eğitim dilleri ve yıllık ücretleri konusunda en detaylı bilgi verebilir misiniz?

ÖSYM taban puanları, eğitim dilleri ve yıllık ücretleri konusunda en detaylı bilgi aşağıdaki linkten alınabilir;

http://kyrenia.edu.tr/tr/?page_id=4750&lang=tr
Linkte taban puanı belirtilmeyen bölümler Üniversitemiz bünyesinde yeni açılmış olan bölümlerdir. Bu durumda, taban puan 180 baraj puan olarak belirlendiğinden dolayı kontenjan sayısını da dikkate almanızı tavsiye ederiz.

 • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü staj süresi ne kadardır?

4 Yıllık Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü stajı 12 ay süresince açık denizde gerçekleştirilmektedir. Buna göre, öğrencilerimiz eğitimlerinin ilk ve ikinci yıllarının yaz tatillerinde ve üçüncü yıllarının ikinci döneminin tümü ve yaz dönemi süresince staj yapmak durumundadırlar. Eğitimin 3. Yılında yapılacak olan staj için öğrencilerimiz eğitim harcı yerine 546€ staj harcı ödemekle yükümlüdürler. Ücretler güncel olup, ilerleyen senelerde değişiklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen 0090 392 815 99 36 numaralı telefondan Bölüm Sekreterliği’ne ulaşınız.

 • Gemi Makineleri bölümü staj süresi ne kadardır?

Gemi Makineleri bölümü stajı 12 ay süresince gerçekleştirilmektedir. Buna göre, en az 6 ayı açık denizde olmak üzere, geriye kalan aylar da (12 aya tamamlanacak şekilde) tersane, makinistlik yapılabilecek alanlar vb mekânlarda tamamlanabilir. Detaylı bilgi için lütfen 0090 392 815 99 36 numaralı telefondan Bölüm Sekreterliği’ne ulaşınız.

 • Denizcilik Meslek Yüksekokulu bölümlerinde staj zorunlu mudur?

Girne Üniversitesi’nde eğitim veren 2 yıllık bölümlerimiz hazırlık okunması halinde 3 yılda tamamlanabilmektedir. Buna göre staj zorunluluğu olmayan bölümlerimizde, öğrencilerimiz dilerlerse stajlarını yapabilirler. Staj yapan öğrencilerimiz GASM sınavına girip başarılı olmaları halinde sınırlı zabitlik yapabilirler.

 • Paket program hangi bölümler için geçerlidir?

Her bölüme özel paket program mevcuttur.